[ad_1]

ایسنا/سمنان مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان از تشکیل ییش از یک‌هزار و 600 پرونده برای استفاده از تسهیلات مشاغل آسیب دیده از کرونا در این استان خبر داد.

اسماعیل غنیان در جمع مدیران مرتبط با حوزه اشتغال این استان اظهار کرد: در مجموع یک‌هزار و 623 پرونده با ظرفیت دو هزار و 745 اشتغال برای بهره‌مندی از تسهیلات مشاغل آسیب دیده از کرونا در سامانه رسمی این تسهیلات ثبت‌نام کردند.

وی با اشاره به نرخ پایین بیکاری در این استان تصریح کرد: استان سمنان در یک دهه گذشته همواره یکی از استان‌های با نرخ پایین بیکاری در کشور بوده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان از کاهش به‌کارگماردگان به اشتغال در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته خبر داد و افزود: مهمترین عامل این کاهش، بروز بحران‌های ناشی از شیوع کروناویروس بوده است.

غنیان ادامه داد: در سه ماهه بهار امسال شمار جویندگان کار در مقایسه با سال قبل حدود۶ درصد کاهش داشته است. البته از سوی دیگر نیز شمار به کارگمارده شدگان نیز به دلیل شیوع کرونا و تاثیرات آن بر اشتغال، ۲۳ درصد کاهش در استان ثبت شده است.

وی از حمایت جدی از بخش تولید و اشتغال در سال‌جاری خبر داد و گفت: دولت تسهیلات خوبی در این بخش درنظر گرفته و صاحبان واحدها می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به افزایش اشتغال در این استان براساس آمار رسمی دستگاه‌های مسوول به عملکرد مناسب استان در حوزه اشتغال در یک دهه اخیر و خصوصا در چند سال اخیر پرداخت و اضافه کرد: در سال ۹۳ بالغ بر ۱۰۷ هزار بیمه شده اجباری در استان داشتیم که این میزان در سال ۹۸ با رشد بسیار مطلوب، به ۱۱۸ هزار و ۹۴۵ نفر رسیده است.

این مدیر مسوول خاطرنشان کرد: تعداد ۹ هزار و ۳۷۳ نفر در سال ۹۸ جوینده کار بودند که از این میزان ۲ هزار و ۶۵۹ نفر به کارگمارده شدند که ۶۸ درصد از این‌ تعداد را مردان و ۳۲ درصد را نیز بانوان تشکیل داده اند.

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد جویندگان و بکارگمارده شدگان اشتغال در سال ۹۸ دارای مدرک دیپلم و پائین تر و ۴۰ درصد دارای مدارک تحصیلی فوق دیپلم و بالاتر بودند تصریح کرد: در سال ۹۸ و بر اساس خوداظهاری های صورت گرفته، ۶۸ درصد از جویندگان کار و ۵۵ درصد بکارگمارده شدگان اشتغال در استان فاقد مهارت بودند.

غنیان یادآوری کرد: جویندگان کار در استان در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ ،به میزان ۲۱ درصد کاهش و بکارگمارده شدگان با دو هزار و۶۵۹ فرد به کار گرفته شده، یک درصد افزایش داشته است.

وی از اختصاص۵۶ هزار میلیون ریال اعتبار مشاغل خانگی استان در سال گذشته خبر داد و گفت: این میزان اعتبار در قالب ۵۰۵ طرح با تعهد اشتغال ۵۷۳ نفر به بانک‌های عامل معرفی و از این تعداد به ۴۰۵ طرح با تعهد اشتغال ۴۴۴ نفر تسهیلات پرداخت شده است. همچنین در بخش اشتغال روستایی و حمایتی نیز بالغ بر ۲۵۶ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده که از این‌ میزان، ۲۴۳ میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان با تعهد اشتغال دو هزار و ۷۷۶ نفر پرداخت شده است.

وی افزود: این عملکرد گویای این است که در یک سال اخیر ۹۵ درصد از اعتبار پیش‌بینی شده برای مشاغل روستایی و حمایتی در استان محقق شده است.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *