[ad_1]

ایسنا/خراسان رضوی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رشتخوار گفت: فردی که از طریق حفاری غیر مجاز دو شی تاریخی با قدمتی از دوره ایلخانیان را به دست آورده بود، به دام ماموران نیروی انتظامی افتاد.

کاظم کامیاب عنوان کرد: اگر چه ماموران برای جرم دیگری به خانه این متهم که پرونده قضایی داشته، رفته بودند اما در بازرسی از منزل وی این دو شی را که شامل یک عدد پیه‌سوز و یک عدد ظرف فلزی می‌شد، کشف کردند.

وی ادامه داد: پس از کار کارشناسی صورت گرفته مشخص گردید این اشیا مربوط به خود محوطه‎های تاریخی شهرستان رشتخوار و از دوره ایلخانیان هستند، بعد از مکاتبه‎ای که با استان صورت گرفت، اشیا برای مرمت، آسیب شناسی، آفت زدایی، پاکسازی و کارشناسی به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ارسال شدند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان رشتخوار با بیان اینکه اشیا پس از اینکه به شهرستان بازگردانده شوند، در خانه موزه قرایی به نمایش گذاشته خواهند شد، تصریح کرد: با توجه به اینکه این آثار با حفاری غیر مجاز به دست آمده، پیگیر جرم این متهم در مراجع قضایی نیز هستیم.

وی در خصوص هجوم حفاران غیر مجاز به سمت آثار تاریخی شهرستان گفت: اگر چه به نسبت گذشته میزان حفاری‏‌های غیر مجاز بسیار کمتر شده اما هنوز هم در برخی محوطه‎های بومی و غیر بومی حفاری‎هایی داریم که گاه جز تخریب لایه‎های فرهنگی محوطه‎ها چیز دیگری به دست نمی‎آورند.

کامیاب بیان کرد: طی سال‌های 93 تا 95 توانستیم حدود 24 حفار غیر مجاز را در شهرستان دستگیر کنیم که پس از تحویل به مراجع قضایی هنوز هم در حال تحمل مجازاتشان هستند، در سال 98 نیز سه گروه حفار غیر مجاز در محوطه‎های تاریخی دستگیر شدند که پرونده قضایی آن‌ها در دست پیگیری است.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *