کربن فعال که به آن ذغال فعال نیز گفته می شود ، نوعی کربن است که برای داشتن منافذ کم حجم و کم که سطح را افزایش می دهد ، افزایش می یابد. برای جذب یا واکنش های شیمیایی. گاهی اوقات فعال با جایگزین فعال می شود.

یک گرم کربن فعال به دلیل درجه ریز بالای آن ، مساحتی بیش از 3000 متر مربع (32000 فوت مربع) دارد.که توسط جذب گاز تعیین می شود. سطح فعال سازی کافی برای کاربرد مفید را می توان فقط از سطح زیاد بدست آورد. درمان شیمیایی بیشتر اغلب خصوصیات جذب را افزایش می دهد.

 

کربن فعال معمولاً از زغال چوب بدست می آید. هنگامی که از زغال سنگ به دست می آید. به آن زغال فعال گفته می شود. کک فعال از کک گرفته شده است.

 

کاربرد

ز کربن فعال در ذخیره سازی متان و هیدروژن استفاده می شود ، تصفیه هوا ، بازیابی حلال ، کافئین سازی ، تصفیه طلا ، استخراج فلز ، تصفیه آب ، دارو ، تصفیه فاضلاب ، فیلترهای هوا در دستگاه تنفس ، فیلتر در هوای فشرده ، سفید شدن دندان ، تولید کلرید هیدروژن و بسیاری از کاربردهای دیگر.

 

صنعتی

یک کاربرد عمده صنعتی شامل استفاده از کربن فعال در اتمام فلزات برای تصفیه محلول های آبکاری است. به عنوان مثال ، این روش اصلی تصفیه برای حذف ناخالصی های آلی از محلول های روشن آبکاری نیکل است. به دلیل عبور جریان مستقیم و واکنشهای الکترولیتی اکسیداسیون آند و کاهش کاتدی ، مواد شیمیایی آلی به محلولهای آبکاری به منظور بهبود کیفیت رسوبات و افزایش خصوصیاتی مانند افزودنیهای آلی ، تولید می شوند. در محلول تجمع بیش از حد آنها می تواند بر کیفیت آبکاری و خصوصیات فیزیکی فلز رسوب شده تأثیر منفی بگذارد. تیمار کربن فعال اینگونه ناخالصی ها را از بین می برد و عملکرد آبکاری را به سطح مطلوب برمی گرداند.

 

پزشکی

مقاله اصلی: زغال فعال (دارو)

 

زغال فعال برای استفاده پزشکی

از کربن فعال برای درمان مسمومیت و مصرف بیش از حد بدن در اثر مصرف خوراکی استفاده می شود. قرص یا کپسول کربن فعال در بسیاری از کشورها به عنوان داروی بدون نسخه برای درمان اسهال ، سوi هاضمه و نفخ معده استفاده می شود. با این حال ، زغال فعال هیچ تأثیری بر روی گاز روده و اسهال ندارد ، و اگر مسمومیت ناشی از بلع مواد خورنده ، اسید بوریک ، فرآورده های نفتی باشد ، به طور معمول از نظر پزشکی بی اثر است و به ویژه در برابر مسمومیت های اسیدهای قوی یا قلیایی ، سیانید ، آهن بی اثر است. ، لیتیوم ، آرسنیک ، متانول ، اتانول یا اتیلن گلیکول.  کربن فعال مانع جذب این مواد شیمیایی در بدن انسان نخواهد شد.این دارو در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی ، ایمن ترین و م mostثرترین داروهای مورد نیاز در یک سیستم بهداشتی است.

 

شیمی تجزیه

کربن فعال ، در ترکیب 50٪ وزنی بر وزن با سلیت ، به عنوان فاز ساکن در جداسازی کروماتوگرافی فشار کم کربوهیدراتها (مونو ، دی- ، سه ساکارید) با استفاده از محلول های اتانول (5-50٪) به عنوان فاز متحرک در پروتکل های تحلیلی یا مقدماتی.

 

کربن فعال برای استخراج داروهای ضد انعقاد مستقیم خوراکی (DOAC) مانند دبیگاتران ، آپیکسابان ، ریواروکسابان و ادوکسابان از نمونه های پلاسمای خون مفید است.برای این منظور از آن به “کوچک” ساخته شده است که هر کدام حاوی 5 میلی گرم کربن فعال برای درمان نمونه های 1 میلی لیتر DOAC است. از آنجا که این کربن فعال هیچ تاثیری بر عوامل لخته شدن خون ندارد ، هپارین یا اکثر داروهای ضد انعقاد دیگر این اجازه می دهد تا یک نمونه پلاسما از نظر ناهنجاری در غیر این صورت تحت تأثیر DOAC قرار گیرد.

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *