[ad_1]

یک کارشناس مسائل منطقه با تشریح اهمیت لبنان برای بازیگران داخلی و خارجی اظهار کرد: علیرغم ادعاهایی که برخی جریانات داخلی در پی انفجار بندر بیروت مطرح کردند سید حسن نصرالله تاکید کرد که حزب‌الله لبنان دخالتی در بندر بیروت ندارد.

حسن عابدینی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تحولات لبنان‌ در پی حادثه انفجار در بندر بیروت اظهار کرد: لبنان از دیرباز کشور بسیار با اهمیتی هم برای منطقه غرب آسیا هم بازیگران بین‌المللی بوده است. یکی از دلایل اهمیت لبنان این است که همان طور که منطقه غرب آسیا، قلب دنیا تلقی می‌شود می توانیم چنین شرایطی را برای لبنان در منطقه غرب آسیا تلقی کنیم.
وی افزود : لبنان کشور کوچک با 4 میلیون جمعیت است اما به دلیل این که مرزهای جنوبی آن با شمال سرزمین‌های اشغالی هم مرز است از اهمیت کانونی برخوردار می‌باشد و این مساله نیز به موضوع تاریخی در سال 1948 که رژیم صهیونیستی در فلسطین جعل شد، بر می‌گردد و همه تحلیل‌گران معتقد بودند صهیونیست ها از سه جهت ممکن است مورد تهدید باشند که این سه جهت ارتش جمال عبدالناصر مصری، ارتش حافظ اسد سوری و ارتش ملک حسین اردنی، اما تنها جایی که ممکن است به دلیل کوچک بودن و نداشتن ارتش تهدیدی برای اسرائیل نخواهد بود لبنان است.
این کارشناس مسائل خاورمیانه یادآور شد: به همین دلیل صهیونیست‌هایی که از اروپا می‌آمدند در سرزمین حیفا و بخش شمالی فلسطین ساکن می شدند اما خدا مقرر کرد از همان جایی که اینها فکر نمی کردند تهدیدی بر ضد صهیونیست ها نخواهد بود از همان جا بیش‌ترین تهدید با شکل‌گیری مقاومت حزب‌الله ایجاد شد.
عابدینی ادامه داد: در سال 1982 اسرائیلی‌ها طی یکی دو روز بدون شلیک گلوله توانستند تا بیروت را اشغال کنند اما مقاومت اسلامی حزب الله توانست در سال 2000 اسرائیلی ها را برای اولین بار در تاریخ این رژیم آدمکش محبور به عقب نشینی کند، همچنین در سال 2006 که اسرائیل اراده کرده بود حزب الله را در هم بشکند، حزب الله در جنگ 33 روزه توانست سیاست و راهبرد صهیونیست ها را ناکام بگذارد و غلبه کند.
وی با اشاره به قراداد سایکس‌پیکو در سال 1916 گفت‌ : دقیقا 104 سال پیش بین انگلیس و فرانسه چنین قراردادی امضا شد که بعد از فروپاشی دولت عثمانی کشورهای اسلامی بین این دو کشور تقسیم شود، در آن مقطع لبنان در اختیار فرانسوی ها قرار گرفت و حتی زبان دوم لبنانی ها فرانسوی است  بنابراین از جهت تاریخی فرانسوی ها بیشتر نفوذ داشتند و از سوی دیگر فلسطین در اختیار انگلیسی ها قرار گرفت که البته با اعلامیه بالفور عملا فلسطین در اختیار رژیم صهیونیستی قرار می گیرد و این اول خیانتی است که به مردم فلسطین می شود.
این کارشناس مسائل بین الملل با بیان این که رفتار مکرون رئیس جمهور تازه کار و جوان فرانسه و سفر وی به لبنان ریشه در این قراردادی تاریخی از 104 سال پیش دارد، ابراز کرد: البته تلاش هایی انجام شد تا سایکس‌پیکو جدیدی  را ایجاد کنند مانند تجزیه سوریه، عراق و یا خلع سلاح مقاومت که محقق نشد و مقاومت اسلامی در برابر هر گونه تجزیه کشورهای اسلامی مقاومت کرد.
وی با اشاره به بررسی ابعاد مختلف انفجار بندر بیروت همچنین بیان کرد: اول این که هنوز مشخص نیست این انفجار عمدی بوده یا خیر، لذا نیاز به بررسی بیشتری دارد. اما براساس برآوردهای اولیه انفجار حاصل 2750 تن نیترات آمونیوم است که چند سال پیش یک کشتی به صورت قاچاق به این منطقه آورد و نگهداری شد اگر این فرض را بپذیریم کسانی مقصر هستند که مسئولیت داشتند.
عابدینی یادآور شد: در لبنان جامعه موزاییکی است؛ شیعیان در جنوب و ‌شرق لبنان و  در بیروت هم در منطقه ضاحیه، اهل سنت در شمال غرب و مرکز و مسیحی ها در شمال شرقی و مرکز حضور دارند بنابراین تقریبا به صورت نانوشته اداره مناطق در اختیار گروه هایی است که آنجا بیشترین جمعیت را دارند.
این کارشناس مسائل منطقه افزود : بندر بیروت سالها در اختیار جناح سعد حریری به عنوان نخست وزیر بود و لذا در منطقه‌ بندر بیروت حزب الله لبنان دخالتی ندارد، سید حسن نصرالله در سخنرانی خود به صراحت اعلام کرد نه اطلاعی از این بندر و مسئولیت آن دارند و نه مدیریت آن را بر عهده داشته‌اند و اظهار داشت که اطلاع ما از بندر حیفا در سرزمین های اشغالی بیشتر از بندر بیروت است. سید حسن نصرالله به صراحت گفت که حزب الله نه سلاحی داشته که در این محل باشد، نه کنترل و نه در اداره آن نقش داشته است لذا این دروغ پردازی ها را تکذیب کرد.
وی خاطرنشان کرد : آنچه باید انجام شود این که از جهت احساسی و صدمه روحی و روانی که به مردم خورده باید اندکی آرامش به جامعه برگردد، 300 هزار نفر در این منطقه سکونت داشتند که خانه و کاشانه خود را از دست داده اند همان طور که در سال 2006 مسیحیان به شیعیان لبنان کمک کردند اکنون هم باید زمینه برای اسکان فراهم شود و بازسازی ها آغاز شود.
این کارشناس مسائل منطقه در پایان ابراز کرد: بعد از این مراحل باید نهادهای امنیتی بررسی کنند ببینند چه کسانی اهمال یا سهل انگاری کرده یا تعمد داشتند تا بعدا محاکمه شوند.
انتهای پیام
[22:46, 09/08/2020] Khoshniyat Isna: 

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.