[ad_1]

ایسنا/اصفهان در یکصد و بیست و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، موضوعاتی همچون اعتراض جمعی از شهروندان به نامگذاری سالن اجتماعات گلستان شهدا به نام تالار فردوس، معوق ماندن حقوق برخی از کارکنان شهرداری و توجه ویژه شهرداری به ناژوان به عنوان تنها مجرای تنفسی شهر مطرح شد.

علیرضا نصر اصفهانی صبح امروز (یکشنبه-۱ تیر) در یکصد و بیست و هفتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، با اشاره به صحبت های مطرح شده در خصوص سالن اجتماعات گلستان شهدا، اظهار کرد: وجود چنین سالنی آرزوی چندین ساله شهر بود که در این دوره از مدیریت شهری محقق شد و در آینده نزدیک افتتاح آن با حضور خانواده شهدا انجام خواهد شد.

وی افزود: نام گذاری این سالن برگرفته از دو آیه قرآن کریم بوده است، فردوس را مفسران اینگونه عنوان می کنند که منتها جایگاهی است که مومنان و شهدا در آن قرار می‌گیرند و فردوس برین نام دیگر آن است و پیامبر(ص) هم می گویند فردوس بالاترین درجه بهشت است و اعتقاد ما این است که شهدا اصفهان همگی جایگاهشان فردوس است.

نصر اصفهانی با بیان اینکه این نام در کمیسیون فرهنگی ورزشی به دقت بررسی و در صحن علنی شورا نیز بررسی شده است، گفت: عده ای می گویند اینجا نام تالار گرفته شاید بخواهند کاربری دیگری هم برای آن تعریف کنند، در حالی که این اظهار نظرها بی اساس است و فقط افکار خانواده شهدا را مخدوش می کند. این اقدام بزرگ و شیرین امیدوارم در چنبره سطحی نگری و کم اطلاعی گیر نکند.

وی ادامه داد: در مدیریت شهری باب گفت و گو باز است و هرگونه اعتراض و انتقاد را با آغوش باز پذیرا هستیم، چراکه معتقدیم در سایه گفت و گو می توانیم همیشه به نتیجه خوبی برسیم.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: ساخت این سالن یک اتفاق بی نظیر است و قرار بود بنیاد شهید و استانداری هم به صورت یک سوم هر کدام تکمیل کننده آن باشند، اما مدیریت شهری یک تنه وارد شد و این سالن را به انتها رساند.

نصر اصفهانی با اشاره به اینکه تا پایان کار این سالن ۷۰ میلیارد تومان دیگر از محل اعتبارات شهرداری هزینه خواهد شد، گفت: این سالن در شأن شهدا و خانواده آنها خواهد بود و البته در ذیل نام فردوس به خیمه حسینی گلستان شهدا اشاره خواهد شد.

در خصوص خیمه فعلی تصمیم جدی گرفته نشده است

وی افزود: در خصوص خیمه فعلی نیز هنوز تصمیم جدی گرفته نشده و باید در خصوص کارکردهای آن در آینده بیشتر بررسی انجام شود.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان در ادامه با بیان اینکه با توجه به بسته تشویقی که ارائه شد، همه باید کمک کنیم تا پرونده های بلاتکلیف شهر تعیین تکلیف شود، افزود: ما در این بسته اشاره کردیم که تخلفات سال ۹۹ به هیچ عنوان مشمول این بسته نخواهد شد پس عده ای نباید به دنبال سوء استفاده از این اتفاقات باشند.

نصر اصفهانی با اشاره به اینکه در اردیبهشت ماه ۳۳ هزار و ۷۸ شهروند با سامانه ۱۳۷ تماس گرفتند، تصریح کرد: این موضوع نشان می دهد مشارکت و دلواپسی مردم همه و همه روی هم جمع می شود و این دغدغه ها را اعلام می کنند.

وی با بیان اینکه در خصوص حقوق و مزایا و رفاهیات کارکنان شهرداری با معاون مالی اداری شهرداری جلسه بسیار خوبی داشته ایم، گفت: قطعا شرایط به گونه ای رقم خواهد خورد که در کارکنان شهرداری انگیزه بهتری ایجاد شود.

رییس شورای اسلامی شهر اصفهان همچنین وضعیت میز خدمت را نامناسب دانست و افزود: با اهداف اولیه مقداری فاصله داریم، البته باید هم فاصله گذاری اجتماعی را مدنظر داشته باشیم و هم وقت مردم مدنظر باشد.

نیاز جامعه به بررسی و بازتعریف مسایل ناموسی

فریده روشن عضو شورای شهر اصفهان نیز در نطق این جلسه با گرامیداشت روز دختر، گفت: نامگذاری این روز برای نگاهی دوباره به مسائل و مشکلات دختران در جامعه و وظایفی است که والدین در قبال دخترانشان دارند.

وی به قتل رومینا اشرفی اشاره و اظهار کرد: قتل رومینا همه را دچار شوک کرد و نام او در کنار دیگر قربانیان قتل های ناموسی قرار گرفت، این درحالی است که قتل های ناموسی یک پدیده جهانی است که ریشه در نابرابری جنسیتی دارد.

این عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به روایات اسلامی در مورد زنان و دختران، افزود: بنا به گفته پیامبر(ص) فرزندان امانت خداوند نزد پدر و مادر هستند و بنابراین پدر یا مادر بودن حق مالکیتی بر فرزند ایجاد نمی کند.

روشن با تاکید براینکه قضاوت در مورد پرونده های کیفری و به خصوص پرونده هایی که جنبه رسانه ای پیدا می کنند سخت است، تصریح کرد: به نظر می رسد جامعه ما علاوه بر فعالیت آموزشی و فرهنگی در راستای حقوق کودک و حقوق زنان و صدالبته راهکارهای روان شناسانه برای کنترل خشم، نیازمند بررسی و بازتعریف مسایل ناموسی است.

به گفته وی، رسیدگی عادلانه و منصفانه به چنین پرونده هایی و اقدام قضایی در حمایت از زنانی که قربانی خشونت قرار می گیرند و تسریع در تدوین قوانین منع کننده از خشونت علیه زنان خواسته فعالان حقوق از مسئولان ذی ربط است.

معرفی مدیرانی که حقوق کارکنان را محترم نمی شمارند

در ادامه این جلسه پورمحمد شریعتی نیا در تذکری، اظهار کرد: تعدادی از کارکنان شهرداری اصفهان و نیز منتقدان نسبت به معوق ماندن حقوق برخی کارکنان شهرداری به اعضای شورای شهر گلایه می کنند که از مدیریت شهری می خواهم با بررسی دقیق این موضوع، بدون هیچ گونه اغماض مدیران این شرکت هایی که حق و حقوق کارکنان و کارگران را محترم نمی شمارند به شورای شهر اعلام کنند تا تصمیماتی گرفته شود.

شیرین طغیانی نیز در تذکری، خواستار تهیه برنامه ای برای گستره های ویژه شهر با محوریت معاونت شهرسازی و معماری شهرداری شد و گفت: متاسفانه در خصوص بسیاری از محدوده ها تعیین تکلیف نشده و یا توسط مناطق اقداماتی شده که بسیاری از مردم و مالکان را سرگردان کرده است.

وی افزود: یکی از بزرگترین گستره ها محدوده پرتمان در منطقه ۸ است که سال هاست به نتیجه نرسیده و مدیریت شهری تاکنون پاسخی برای ساکنان این محدوده نداشته است.

وی از شهردار اصفهان خواست نسبت به تهیه برنامه مشخص و مدون به همراه برنامه زمان بندی جهت گستره های ویژه شهر اقدام کرده و نهادی را به شورای شهر معرفی کند تا نسبت به ارزیابی اقدامات انجام شده و هماهنگی در جهت پیشبرد برنامه ها نظارت کند.

ناژوان، لقمه آماده ای که همیشه مورد طمع بساز و بفروش هاست

فتح الله معین هم در تذکر خود با اشاره به اینکه کلانشهر اصفهان در دهه ۵۰ از مصادیق باغ شهر بود، گفت: سرانه فضای سبز در اصفهان از سال ۵۵ تاکنون کاهش زیادی را نشان می دهد که مشکلاتی را در سال های اخیر به وجود آورده است، تنها قسمت کوچکی از ناژوان به صورت یکپارچه باقی مانده که مجرای تنفسی باقی مانده برای شهر است، درحالی که مانند لقمه آماده همیشه مورد طمع بساز و بفروش ها قرار داشته و سعی در بلعیدن آن داشته اند.

وی با اشاره به هزینه های بسیار زیاد تملک اراضی با کاربری های فضای سبز برای شهرداری، افزود: با وجود فراز و نشیب های زیاد تاکنون منطقه ناژوان حفظ شده و شهرداری اصفهان باید تلاش کند با تمام توان از این منطقه حفاظت و از هر اقدامی که منجر به تغییر منطقه می شود خودداری کند، در عین حال که حقوق مالکان در اراضی ناژوان عادلانه تامین و پرداخت شود.

پرداخت هزینه فضای سبز و اکسیژن شهر از سوی جمع محدودی از شهروندان

معین با تاکید براینکه منصفانه نیست هزینه فضای سبز و اکسیژن شهر را جمع محدودی از شهروندان پرداخت کنند، گفت: حفاظت از منطقه ناژوان نیازمند حمایت مدیران استان است که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد، همچنین باتوجه به مصوبه اخیر شورای شهر، نسبت به فعال سازی جریان تملک و حقوق مردم هرچه زودتر اقدام شود، معاون خدمات شهری در قالب پارک طبیعی، نسبت به احیای باغات و اراضی تملک شده و تامین آب مورد نیاز اقدام و از ایجاد ابنیه و سطح سطح در منطقه پرهیز کنند تا امکان استفاده معقول و منطقی شهروندان فراهم و همه از فضای سبز طبیعی بهره مند شوند.

این عضو شورای شهر اصفهان با بیان اینکه وضعیت آلودگی هوای اصفهان در روزهایی از سال نتایج این اقدامات را برای همه روشن می کند، خاطرنشان کرد: آنچه شهرداری به عنوان تملک اراضی برای کاربری فضای سبز انجام می دهد برای امکان تنفس در شهر است که امیدوارم با ادامه این حساسیت هرچه سریعتر نسبت به تملک و رفع مشکلات منطقه ناژوان، احیای هرچه سریعتر و قانونمند آن اقدام شده و ناژوان به مثابه محلی برای تجدید قوا و آرامش شهروندان اصفهانی حفظ شود.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.