[ad_1]

رییس فدراسیون هندبال گفت: در سال‌های قبل برای لژیونرها ATC نامحدود صادر می‌شد اکنون باید بازیکنان برای لژیونر شدن از قوانین خاصی پیروی کنند در غیر اینصورت برای آنها محرومیت درنظر می‌گیریم.

علیرضا پاکدل رییس فدراسیون هندبال در گفت و گو با ایسنا، در خصوص مصوباتی که در جلسه هیات رییسه فدراسیون هندبال صبح امروز گرفته شد اظهار کرد: در جلسه امروز در خصوص چندین موضوع به جمع‌بندی رسیدیم. براین اساس ورودی و حق عضویت تیم‌ها در لیگ و مسابقات مشخص شد. آیین نامه مسابقات و مناطق کشور طبق بحث آمایش سرزمین اصلاح شد و سعی کردیم بهترین تقسیم‌بندی را در مناطق داشته باشیم. همچنین آیین نامه مناطق را اصلاح کردیم، تاکنون فقط از روسای هیات ها استفاده می‌شد اکنون می‌توانیم از پیشکسوتان با تجربه هم استفاده کنیم. در خصوص تکلیف ۱۲ تیم در لیگ دسته ۲ نیز بحث و تبادل شد.

وی در ادامه افزود: بحث جذب بازیکن خارجی مطرح شد که استفاده از ۲ بازیکن خارجی برای هر تیم در دو بخش آقایان و بانوان در لیگ برتر به تصویب رسید. همچنین موضوع تشکیل تیم ملی امید مطرح شد و به تصویب رسید. همچنین مهمترین موضوع مورد تصویب بحث ITC بازیکنان بود. ITC بازیکنان در سال‌های قبل نامحدود صادر می‌شد و اکنون قرار است به صورت محدود و طبق مقررات و شیوه نامه‌های جدید فدراسیون صادر شود.

پاکدل در خصوص صدور ITC جدید بازیکنان افزود: طبق شرایط فدراسیون از این پس بازیکنی می‌تواند از کشور خارج و برای تیم‌های باشگاهی اروپایی بازی کند که طبق شیوه نامه جدید و ITC مورد قبول فدراسیون عمل کند. در غیر اینصورت هندبال کشور آسیب جدی خواهد دید. ITC هایی که قبلا صادر شده سبب شد که در بازیهای آسیایی جاکارتا، انتخابی المپیک و روزهای غیر از IHF نتوانیم لژیونرهایمان را در اختیار داشته باشیم. حتی در قهرمانی آسیا هم فقط چند روز امکان استفاده از بازیکنان لژیونر را داشتیم. راه‌کارهایی در کمیته فنی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و امروز در هیات رییسه به تصویب رسید که از این به بعد تمامی بازیکنان برای خروج نیاز به ITC محدود دارند.

وی خاطرنشان کرد: راس اهداف فدراسیون‌ها تیم ملی بزرگسالان است. آلمان سازوکاری دارد که براساس آن اجازه لژیونر شدن را صادر می‌کند تا به تیم ملی‌اش آسیبی نرسد. برخی از کشورها تا سنین خاص اجازه لژیونر شدن را نمی‌دهند. اما تیم ملی ایران از داشتن لژیونر زیاد آسیب زیادی دیده است. با این قوانین و شیوه نامه جدید باید بازیکن برای لژیونر شدن موارد مهم را در نظر بگیرد و اگر امتناع کند برای او محرومیت در نظر خواهیم گرفت.

وی در خصوص تشکیل تیم امید و غیر فعال شدن تیم ملی بزرگسالان گفت: اینطور نیست. نگفتیم تیم ملی بزرگسالان تشکیل نمی‌شود. سال گذشته با ۲۵ – ۲۶ بازیکن داخلی اردوها را آغاز کردیم اکثر بازیکنان در اردوها هم زیر ۲۵ سال بودند. در انتها تنها ۵ یا ۶ نفر انتخاب شدند و سایر ملی‌پوشان از خارج کشور به تیم ملی وارد شدند. یکی از اهداف ما پشتوانه‌سازی است. با توجه به شرایط خاص هندبال باید پشتوانه‌سازی کنیم تا بازیکن جایگزین داشته باشیم. این پشتوانه‌سازی را باید با صبر و حوصله انجام دهیم. بایستی اجازه دهیم برنامه‌ها انجام شود و نباید انتظار معجزه داشته باشیم. همه تعداد ۱۰ لژیونر هندبال را می‌بینند اما آیا نباید هماهنگی بین بازیکنان ایجاد شود.

وی افزود: سال‌ها پیش تیم ثامن ۹۰ درصد ملی‌پوشان را در اختیار داشت. بازیکنان در لیگ،، جام باشگاه‌های آسیا و اردوهای تیم ملی در کنار هم بازی کردند و این موضوع سبب شد در قهرمانی آسیا جواز مسابقات جهانی ۲۰۱۴ را بگیریم. اما اکنون بازیکنان فرصت هماهنگی را پیدا نمی‌کنند. قطر، کره و خیلی از کشورها هیچ لژیونری ندارند، اما در ایران به دلیل سقف پایین قراردادها و همچنین تفاوت ارزش دلار و ریال بازیکنان وسوسه می‌شوند در اروپا بازی کنند. البته تنها چند تن از آن‌ها نیز در تیم‌های با رده بالا بازی می‌کنند.

پاکدل گفت: می‌خواهیم با تشکیل تیم امید پشتواته ای برای تیم ملی بسازیم. باید تلاش شود با سازندگی اختلاف بازیکنان جوان را با بازیکنان اصلی کم کنیم. قرار نیست تیم ملی بزرگسالان حذف شود قرار است با همین بازیکنان داخلی که اکثرا هم زیر ۲۵ سال هستند و با دو مربی ایرانی اردوها را انجام دهیم. اگر به جمع‌بندی رسیدیم و عملکرد بازیکنان خوب بود پوست اندازی خواهیم کرد و یک تیم اصلی منسجم با حضور بازیکنان داخلی و خارجی نخبه خواهیم داشت.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.