[ad_1]

ایسنا/بوشهر یک جامعه شناس می گوید ویروس کرونا محصول سرمایه داری است

دکتر مصدّق کشاورزی در گفت وگو با ایسنا در رابطه با تغییر سبک زندگی عنوان کرد: انسان موجودی اجتماعی است یعنی اینکه شکی در اجتماعی بودن انسان نیست، چون‌انسان از ابتدای خلقت در اجتماع زندگی کرده است و در نسل های مختلف فقط نحوه مراودات ما تغییر کرده است، ما وقتی ابتدا، به کمون های اولیه نگاه می کنیم بعد به جامعه کشاورزی و سپس به جامعه صنعتی و جامعه امروزی می‌نگریم می بینیم که روابط در  دوره های مختلف تغییر کرده است. 

وی ادامه داد: انتظار اینکه روابط ما از سمت اجتماعی به سمت فردگرایی برود نکته ای است که ما سال های سال باید به آن فکر کرده باشیم، ما در حوزه جامعه شناسی این‌ انتظار را داشتیم که در دوران مدرنیته و پسامدرنیته قطعا با یک فردگرایی روبرو خواهیم شد. چرا که دیدیم روابط از داد زدن و صدا زدن روی زمین کشاورزی تا کبوترهای پیام‌رسان و سپس به فضای مجازی مختلف امروزی تبدیل می شود تا نیازهایش را رفع کند.

این جامعه شناس اظهار کرد: یکی از دلایل تشکیل اجتماع رفع نیازها است و اگرچه بالفطره ما انسان ها اجتماعی هستیم و به دنبال جمع می رویم ولی یکی از دلایلی که جمع می تواند پایدار و مانا بماند برطرف کردن‌ نیازهای انسان ها است.

کشاورزی تصریح کرد: هر زمانی که یک‌ جمع کارایی خود را در برطرف کردن خواسته ها از دست دهد قطع یقین آن‌ جمع به سمت فردگرایی می رود، این‌ امر را ما در فرایندهای مختلف دیدیم؛ وقتی فضای مجازی ورود کرد آن جمع هایی که می بایستی وجود می داشت تبدیل به اندک شدن و کم شدن رفت و آمدها شد.

وی توضیح داد: با ظهور فضای مجازی پیام ها از طریق تصویری رد و بدل شد و زمزمه های این می آمد که احتمالا جامعه ما از حالت فیزیکی جمعی خارج شود، چون‌ ما مخالف این هستیم‌ که بگوییم فاصله گذاری اجتماعی صورت گرفته یا اجتماع کمتر شده بلکه می گوییم نوع روابط به شکل اجتماعی تغییر کرده است، چرا که همین صحبت تلفنی ما با شما خود یک‌ نوع ارتباط اجتماعی است.

این جامعه شناس یادآور شد: پس ما فاصله اجتماعی نداریم، بلکه روابط اجتماعیمان از فیزیکی به مجازی تبدیل شده است و این امر را سال های سال می دیدیم بدون اینکه اتفاقی افتاده باشد. به عنوان نمونه خانواده ای فرزندش را از استانی به استان دیگر می فرستاد و با او از طریق فضای مجازی ارتباط داشت بدون صرف زمان یا هزینه خاصی. 

اما این ویروس کرونا آمد ومزید بر علت شد که عملا مانند انقلاب صنعتی که در حوزهای مختلف مانند حوزه های اقتصاد و حتی اجتماعی تحولاتی ایجاد کرد در حوزه نحوه روابط اجتماعی و چگونگی رابطه اجتماعی یک انقلابی را این بیماری با وجود اندازه کوچکش به وجود آورد، 

کشاورزی ادامه داد: جامعه نیز باید خود را آماده کند کمااینکه خیلی خوب هم تغییر کرد. چرا که سال ها قبل زمانی که مهارت های هفت گانه یادگیری کامپیوتر برای کارمندان لازم و واجب شد تا فضای کار از حالت سنتی به سمت الکترونیکی رود خیلی ها مقاومت کردند و می گفتند ما چگونه کامپیوتر یاد بگیریم و راحت با خودکار به صورت دستی نامه های اداری را ثبت می کردیم. ولی امروزه همان‌کارمند هر کاری کنی حاضر به برگشت به روش سنتی و ثبت نامه های اداری با خودکار نمی شود. 

خب همان انسان را نمی شود دیگر به سبک زندگی گذشته اش برگرداند،  شما ببینید الان یکی دوماه از ویروس کرونا گذشته و سبک آموزش در مدارس و … تغییر پیدا می کند. و این مسائل واقعیت های جامعه ماست یعنی به همین راحتی جامعه ما و نوع روابط تغییر شکل پیدا کرد و خیلی راحت توانست خودش را با این تغییرات سبک زندگی وفق دهد. چون آمادگی اش را داشت و از لحاظ ذهنی و فیزیکی آماده بود.

وی عنوان کرد: ما زمانی که فضای مجازی وارد کشور شد گفتیم‌ آسیب هایی به همراه خواهد داشت و دلیل گفته مان این بود که اعتقاد داشتیم ابزارها جلوتر از ما حرکت می‌کنند و تاخّر فرهنگی ایجاد شده است ولی این تاخر چند سال اخیر کمتر شده و باعث شد که ما امروزه بلافاصله بتوانیم‌ کلاس های آنلاین و دوره های آموزشی مان را برگزار کنیم و روابطمان را ویدیو کنفرانسی کنیم و ارتباط هایمان را بدین شکل انجام‌ دهیم.

لذا جامعه امروزی برای تغییر سبک رابطه اش خیلی دچار سختی  نیست، فقط نکته ای که‌ می ماند پر کردن‌ اوقات فراغت و تولید محتوا در این فضاها است یعنی اینجا است که ما می‌گوییم نقش ما، جامعه و دولت چیست و نقش اینترنت های ملی کجاست؟

آن موقعی که بحث بود که اینترنت ملی را راه اندازی کنیم و بخواهیم خواسته های درونی مردم‌ جامعه مان را خودمان تولید کنیم امروز این‌ کمبود خودش را نشان می دهد که اگر بستر آماده باشد می تواند برای خانواده ها و دانش آموزان و قشرهای مختلف تولید محتوا کند لذا ما با کمترین آسیب اگر تولید محتوا کنیم این‌ مرحله را پشت سر می گذاریم و نوع جدید رابطه را که قبل آمدن ویروس کرونا هم‌ البته با گستردگی کمتر تجربش کرده بودیم، می بینیم.

کشاورزی گفت: شما در برخی استان ها شیوع بیماری را بیشتر می بینید چون که هنوز مردم پایبند به روابط سنتی هستند ولی هرچقدر جامعه به سمت صنعتی تر و مدرنیته می رود قطعا پذیرش این نوع رابطه برایش آسانتر می شود. 

شاید ما در سبک جدید  روابط در ابتدا کمی کند حرکت کنیم ولی جامعه ما در کوتاه مدت می تواند این مسیر را به خوبی عادت کند چون به دلیل فراهم بودن بسترها تا حدی عادت کرده بود و همین فضاهای مجازی آمادگی را به وجود آورده بودند. 

این‌جامعه شناس در زمینه این ویروس عنوان کرد: می توان گفت این ویروس محصول سرمایه داری است چرا که وقتی می گوییم‌ سرمایه داری، این واژه به دنبال تک روی و فردگرایی است و ما خود بخود ظواهر این محصول(سرمایه داری) را در گذشته داشتیم لذا همین تولید سرمایه داری را ما در جهان سال های سال است که با ان دست و پنجه نرم می کردیم و آمادگی کامل روبرویی با آن را داشتیم.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *