[ad_1]

ایسنا/خراسان رضوی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: هیچ عاملی به اقامه عزای سیدالشهدا(ع) صدمه نخواهد زد؛ چرا که موتور محرک جامعه است.

حجت‌الاسلام محمد قمی که در مراسم اذن عزا و اهداء پرچم به هیئات مذهبی در صحن انقلاب حرم مطهر رضوی سخن می‌گفت، پیرامون اهمیت محرم به عنوان ضرورت معنوی جامعه اظهار کرد: برخی از ضرورت‌های حیات یک جامعه جسمی و صدالبته مهم و غیر قابل اغماض است اما ضرورت‌های روحی و معنوی جامعه را هیچ‌کس روا نمی‌داند که آن را دست کم بگیریم. اگر طی این 6 ماه ابتلا به بیماری کرونا به طور مثال می‌گفتند پدرها، مادرها و فرزندان حق ندارند یکدیگر را ببینند، معلوم نبود چه آسیب‌هایی به لحاظ عاطفی و روحی به جامعه وارد می‌شد.

تکلیف دوگانه‌های موهوم دین و عقلانیت معلوم است

رئیس سازمان تبلیعات اسلامی ضمن بیان اینکه تکلیف دوگانه‌های موهوم سلامت و عزاداری، علم و دین و عقل و دین در مکتب علی‌بن موسی‌الرضا(ع) معلوم است، ابراز کرد: ما مردم معقولی داریم که در عین حال عاطفی هستند و این عقلانیت مانع عاشقی‌شان نیست. دل زائران برای حرم امام رضا(ع) تنگ است. هر سال 30 میلیون عاشق زائر این‌جا مشرف می‌شوند و همین میزان هم که زمینه آن فراهم شده، دل بسیاری پر می‌کشد.

وی گفت: اقامه عزای سیدالشهداء(ع) خواسته همه مردم ایران است و اکثریت مردم عزادار سیدالشهداء(ع) هستند. عزاداری نیاز اجتناب‌ناپذیر روحی و رزق معنوی این جامعه است، عزاداری شادابی و طراوت این جامعه را تضمین می‌کند. ما نمی‌خواهیم یک جامعه افسرده داشته باشیم. بنابراین اتصال روحی به خدا در عزای سیدالشهداء(ع) جامعه را احیا می‌کند.

قمی با اشاره به حدیثی از پیامبر(ص) با این مضمون که «از شهادت امام حسین(ع) تا ابد حرارتی در قلوب مومنان است»، بیان کرد: در باطن عالم امشب خیلی خبرهاست و اندوه مصیبت امام حسین(ع) از اتصال قلوب مومنان به حقایق عالم حکایت می‌کند.

مستحکم‌ترین اراده‌های عالم، اراده حسینیان است

وی ضمن تاکید بر این که هیچ عاملی صدمه‌ای به اقامه عزای سیدالشهداء(ع) نخواهد زد، بیان کرد: این امر به دلیل آن است که محرم موتور محرک جامعه است و حماسه و حرکت این جامعه از محرم و صفر است. اگر امروز نبرد اصلی، نبرد اراده‌هاست، مستحکم‌ترین اراده‌های عالم اراده حسینیان است که برای تعمیق باورها به مراسم عزای حسین(ع) می‌روند و برترین رزق را در این نبرد بزرگ تمدنی می‌گیرند.

قمی تصریح کرد: به ما آموختند این راه نباید به سادگی تعطیل شود. ما همه مسائل را مراعات می‌کنیم ولی اقامه عزا نباید تعطیل شود چرا که اقامه عزای امام حسین(ع) رزق اجتناب‌ناپذیر برای احیای جامعه است. حاکمیت دینی امام رضایی‌ها(ع) بر این کشور سایه گسترده است و دوران امویان و رضاخان نیست که منع از برگزاری مراسم عزا شود. ضمن این که همه‌گیری این بیماری منحوس جهانی، گرفتاری همه افرادی است که شیدای سیدالشهداء هستند.

وی ابراز کرد: پیامبر(ص) بعد از اینکه خبر شهادت امام حسین(ع) و واقعه عاشورا را به فاطمه زهرا(س) دادند، ایشان فرمودند «چه کسانی برای فرزندم اقامه عزا می‌کنند؟» پیامبر(ص) در پاسخ به دختر گرامی‌شان فرموند «زنان و مردان امت من برای فرزندت اهل بکاء هستند و اقامه عزا می‌کنند» و مردم عزیز ایران مصداق این روایت هستند و در هر شرایطی پرچم عزا را برپا می‌کنند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به سختی شرایط کرونا در برپایی عزای امام حسین(ع) افزود: با توجه به منع امویان اولین محافل عزای سیدالشهداء(ع) از بیابان‌ها شروع شد. اگر امروز نمی‌توانیم به آسانی مراسم عزاداری برپا کنیم، به آن شرایط سخت که بعضا در خرابه‌ها مراسم برپا می‌کردند، نگاه کنیم.

وی ضمن ابراز امیدواری از توفیق برپایی اقامه عزا با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی گفت: امید داریم با برپایی اقامه عزای سیدالشهداء(ع)، فردای قیامت شرمنده حضرت صدیقه طاهره(س) نباشیم.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *