[ad_1]

ایسنا/قزوین رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین با تأکید بر اینکه نماز عید فطر برای جلوگیری از ازدحام جمعیت در مصلی‌ها اقامه نخواهد شد، گفت: در سطح استان قزوین بالغ بر ۴۸۰ مسجد فعال وجود دارد که این مساجد به شرط رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توانند نماز عید فطر را برپا کنند؛ امام جمعه قزوین نیز نماز عید فطر امسال را در خیابان سپه اقامه خواهد کرد.

حجت‌الاسلام علی قابل، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا و شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، نماز عید فطر امسال به‌دلیل شیوع کرونا با رعایت پروتکل بهداشتی اعلام شده از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در تمامی مساجدی که این موارد را رعایت کنند برگزار می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه نماز عید فطر برای جلوگیری از ازدحام جمعیت در مصلی‌ها اقامه نخواهد شد، خاطرنشان کرد: امام جمعه قزوین نماز عید فطر امسال را در خیابان سپه اقامه خواهد کرد؛ بر اساس فتوای مقام معظم رهبری در صورتی که کرونا نباشد اصل فتوا این است که نماز را نمایندگان ولی فقیه و یا منصوبین آنان برپا کنند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین اضافه کرد: در روایات متعدد تأکید شده است نماز عید باید اجتماعی باشکوه باشد تا عزت مسلمین را نمایش دهد ولی امسال به‌دلیل مقابله با کرونا ضرورت ایجاب می‌کند محدودیت‌هایی لحاظ شود که رعایت این نکات برای حفظ جان خود و دیگران الزامی است.

وی اعلام کرد: در سطح استان قزوین بالغ بر ۴۸۰ و در سطح شهر قزوین نیز بالغ بر ۱۴۰ مسجد فعال وجود دارد که این مساجد به شرط رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌توانند نماز عید فطر را برپا کنند.

قابل در خصوص موارد بهداشتی تشریح کرد: اولویت تشکیل صفوف نماز در فضای باز است و نمازگاران باید فاصله حداقل یک متری را رعایت کنند؛ بیماران خاص در نماز شرکت نداشته باشند و نمازگران از توزیع نذورات خودداری کنند؛ هئیت‌امنا، ائمه جماعات و بسیج مساجد وظیفه نظارت بر رعایت پروتکل بهداشتی را بر عهده دارند؛ امکانات بهداشتی نیز باید هنگام ورود نمازگزاران به مسجد در اختیار نمازگزاران قرار داده شود؛ همچنین نمازگزاران باید مهر و تسبیح و زنان نیز چادر شخصی به همراه آورند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد استان قزوین در پایان یادآور شد: اگر فاصله مطرح شده در رساله‌های عملی در صف اول نماز رعایت شود تشکیل صف‌های بعدی با رعایت فاصله منعی نخواهد داشت و صفوف متصل خواهند بود.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *