[ad_1]

ایسنا/اصفهان یک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: با شرایط اقتصادی که هم‌اکنون کشور دارد بدون شک اجرای طرح کوپنی کردن یا الکترونیکی کردن کالاهای اساسی برای کمک به اقشار ضعیف ضروری است.

سید محمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص طرح مجلس برای کوپنی کردن کالاهای اساسی و توزیع کالاها به شکل کوپنی یا به صورت کارت الکترونیک، اظهار کرد: سابقه اجرای چنین طرحی به سال ۱۹۳۰ در آمریکا بر می‌گردد که وقتی فشار اقتصادی به مردم زیاد شد و شکاف طبقاتی عمیقی به وجود آمد دولت برای کمک به اقشار ضعیف، توزیع کالاهای اساسی را به شکل کوپن کرد. بنابراین سهمیه‌بندی کالاها و توزیع آن بین مردم به شکل کوپن یا کارت الکترونیکی در مواقع اضطرار است و یک اصل نیست.

وی افزود: اگر شرایط اقتصادی عادی باشد به هیچ وجه با طرحِ کوپنی کردن کالاهای اساسی موافق نیستیم، اما وقتی اضطرار به وجود آمد و مردم از نظر اقتصادی تحت فشار بودند، باید این کار انجام شود. معتقدم هم‌اکنون شرایط کشور به گونه‌ای است که باید این طرح انجام شود و یکی از راه‌های کنترل قیمت‌ها این است که با کمکی که به خانواده‌های محروم و نیازمند می‌شود، الگوی مصرف بهینه و قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: در بودجه ۹۸ که ۱۳ میلیارد دلار را تعیین کردیم هدفمان همین بود که با دلار ۴۲۰۰ تومان به اقشار محروم جامعه رسیدگی شود و تأکید کردیم که یکی از راه‌های رسیدن به این هدف سهمیه‌بندی کردن کالاها است که دولت موافقت نکرد.

ابطحی تصریح کرد: نخستین وظیفه مجلس توجه به معیشت اقشار ضعیف جامعه است که بنده هم به نمایندگان جدید مجلس تأکید کردم که یک طرح دوفوریتی برای این منظور در نظر بگیرید. منتهی مشکلی که در اجرای طرح کوپنی کردن کالاهای اساسی وجود دارد این است که بانک اطلاعاتی جامعی برای شناسایی خانواده‌های محروم نداریم و این مشکل ممکن است این طرح را در اجرا با نقصان مواجه کند.

وی ادامه داد: در مجلس تأکید داشتیم که مردم اطلاعات بانکی خود را ارائه دهند و دولت سامانه‌ای را در این خصوص تعریف کند که متأسفانه این مهم محقق نشد که اگر می‌شد دهک‌های مورد هدف شناسایی می‌شدند و امروز به راحتی با اجرای این طرح، عدالت در توزیع کالاها به وجود می‌آمد تا اینگونه نباشد که کسی که کارخانه سنگ‌بری دارد سهمیه‌بندی کالا شامل این فرد بشود، اما کارگر همان کارخانه سنگ‌بری شامل حالش نشود.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، افزود: درست است که با مشکل شناسایی دهک‌های نیازمند مواجه هستیم، اما با شرایط اقتصادی که هم‌اکنون کشور دارد بدون شک اجرای طرح کوپنی کردن یا الکترونیکی کردن کالاهای اساسی ضروری است. البته الکترونیکی کردن بهتر از کوپنی کردن است چون در دهه ۶۰ که برخی کالاها کوپنی بود برخی افراد کوپن را جعل می‌کردند، اما کارت الکترونیک مختص یک فرد است و امکان جعل آن بسیار پایین است.

ابطحی گفت: امروز حتی طبقه متوسط هم تحت فشار هستند. امیدواریم مجلس با پرهیز از مسائل حاشیه‌ای این طرح را تصویب کند. هیئت رئیسه مجلس باید تدبیری بیندیشد تا طرح زودتر تصویب شود چون فشار اقتصادی روی مردم زیاد است.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.