[ad_1]

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طرح «رتبه‌بندی نشریات دانشجویی وزارت بهداشت» به دانشگاه‌های علوم پزشکی موجب وحدت رویه در حوزه نشریات دانشجویی می‌شود گفت: برخی از نشریات غیرفعال هستند و این سامانه موجب نظم‌بخشی آن‌ها می‌شود و باید نشریات غیرفعال شناسایی و تعیین تکلیف شده و از نظر کمی و کیفی رتبه‌بندی شوند.

به گزارش ایسنا، دکتر حسن زائری‌لطف مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، در این نشست ضمن بیان این مطلب عنوان کرد: خوشبختانه فعالیت‌های فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی در ایام شیوع کرونا در کشور تعطیل نشد و فعالیت‌های خوبی در این دوران به راه افتاد که طرح «رتبه‌بندی نشریات دانشجویی وزارت بهداشت» و «سامانه کانون‌های فرهنگی» از این جمله است.

وی درباره ویژگی‌های این سامانه بیان کرد: همواره یکی از دغدغه‌های اصلی نشریات دانشجویی، موضوع تخصیص اعتبارات حوزه نشریات و مشکلات مربوط به چاپ نشریات دانشجویی بود که امیدواریم اجرای طرح «رتبه‌بندی نشریات دانشجویی» علاوه بر ساماندهی اعتبارات و حمایت‌های مادی و معنوی زمینه ایجاد وحدت رویه و گردآوری اطلاعات جامعی از این امر در سطح دانشگاه‌ها فراهم شود.

زائری‌لطف در باره برگزاری انتخابات مجازی در حوزه نشریات بیان کرد: متاسفانه بسترهای مجازی ما برای برگزاری این شکل از انتخابات مناسب نیست و باید پیش از این برای هر دانشجو یک کارتابل فرهنگی تدارک می‌دیدیم. در حال فراهم کردن یک بستر مجازی برای نشریات هستیم و احتمالا از اواسط شهریوماه امکان برگزاری انتخابات را داریم. اگر دانشگاهی بستر مجازی برگزاری را فراهم کرده  از نظر ما منعی ندارد و می‌توان انتخابات را برگزار کند..

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه نشریات دانشجویی باید صدای دانشجویان را منعکس کنند، گفت: در این سامانه، ابزاری طراحی شده که امکان دسته‌بندی نشریات، بر اساس منطقه، دانشگاه، دوره انتشار، زمینه انتشار، نوع نشریه، بازده انتشار، رتبه نشریه و …. وجود دارد. همچنین این اداره کل از نظرات تمامی مخاطبان سامانه در راستای بهبود و رفع کاستی‌ها و نواقص استقبال می‌کند.

وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت متولی برگزاری جشنواره «تیتر ۱۲» است بیان کرد: با قوت گرفتن و انسجام نشریات در طرح «رتبه‌بندی نشریات دانشجویی وزارت بهداشت» شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود. امیدواریم دانشجویان علوم پزشکی علاوه بر ارتقای اندیشه و کسب توانمندی‌های شخصی، حضور پررنگی در جشنواره‌های مختلف بخصوص جشنواره « تیتر» که همه ساله بین دستگاه‌های وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می‌شود، داشته باشند. البته امسال دانشگاه آزاد در این رویداد حضور ندارد و بین دو دستگاه برگزار می‌شود.

حمایت عادلانه از نشریات

در ادامه این نشست رئیس اداره نشریات و تشکل‌های اسلامی اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بیان کرد: از آنجا که احساس می‌شد حمایت از نشریات تا حدودی بر مبنای سلیقه‌ صورت می‌گرفت و دانشگاه‌های مختلف  برخوردهای متفاوتی در حمایت نشریات نشان می‌دادند، سامانه «رتبه‌بندی و دکه عرضه نشریات دانشجویی وزارت بهداشت» راه‌اندازی شد تا عدالت در حوزه نشریات با یک معیار و محک روشن جاری شود.

وی افزود: در مواردی شاهد بودیم که نشریه‌ای با کیفیت مطالب بالا، با تیراژ و کیفیت فنی پایین منتشر می‌شد که شایسته آن نشریه نبود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا با یک بررسی کیفی واحد، بتوانیم آثار را با معیارهای مشخص بررسی کنیم. طرح «رتبه‌بندی نشریات دانشجویی» در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی اقدام مؤثری است که می‌تواند مشوق خوبی برای رشد کیفی و گسترش عدالت در حوزه نشریات باشد.

حجازی‌زاده درباره برگزاری “لیگ نشریات” که توسط خانه نشریات دانشجویی و با حمایت ستاد وزارت بهداشت درحال برگزاری است، اشاره کرد: خانه نشریات دانشجویی وزارت بهداشت یک ساختار دانشجویی و صنفی است که پنج سال قبل تشکیل شد و در این سال‌ها بلوغ بیشتری پیدا کرد و هم‌اکنون به جایگاه خوبی رسیده است. همزمان با گسترش کرونا در کشور اعضای خانه نشریات به این نتیجه رسیدند که نشست‌های مناطق که ماهیت اصلی آموزشی داشت به صورت مجازی برگزار شود. تاکنون چهار لیگ نشریات برگزار شده که جای تقدیر و تشکر دارد.

امکان برگزاری انتخابات مجازی را داریم

سیده مریم حسینی رئیس اداره کانون‌های فرهنگی اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی در این نشست بیان کرد: کانون‌های فرهنگی اولین نهادی بود که قرعه فال جهت مجازی کردن انتخابات و فعالیت‌های آن به نام او افتاد. مدت‌ها بنا بود که اطلاعات فیزیکی را به اطلاعات سامانه‌ای بدل کنیم که خوشبختانه این اتفاق در چند گام به اجرا درآمد. در حال حاضر ما امکان انتخابات مجازی را داریم اما پیش از آن باید اطلاعات کانون‌ها درج و ثبت شود.

به گزارش مفدا،وی افزود: کانونی که پس ابلاغ رسمی فعالیت سامانه، اطلاعات خود را ثبت نکند از نظر ما رسمیت نخواهد داشت. امیدوار هستیم تا پایان فصل تابستان دانشگاه‌هایی که آماده فعالیت هستند انتخابات خود را از طریق این سامانه انجام دهند. اگر تا پایان مردادماه اطلاعات ثبت شود از شهریورماه زمینه برگزاری انتخابات فراهم می‌شود. هر کانونی که عضوگیری کند می‌تواند تقاضای انتخابات دهد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *