[ad_1]

ایسنا/مازندران نماینده ولی فقیه در مازندران با بیان اینکه با انتقاد از وجود موانع قانونی در مسیر حفظ محیط زیست استان بر هم‌افزایی در رفع این مشکلات قانونی تاکید کرد و گفت: موضوع حفظ محیط زیست باید در استان جدی گرفته شود و در راستای توسعه زیست محیطی استان در همه بخش‌ها موانع و مشکلات قانونی که با همکاری دستگاه‌های مرتبط است، رفع شود.

آیت‌الله محمدباقر محمدی لائینی عصر امروز در نشست با ابراهیمی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران اظهار کرد: موضوعات مختلف در زمره محیط ‌زیست در برخی موارد جنبه امر به معروف و نهی از منکر را دارد که بهتر است در مجموعه ستاد امر به معروف و نهی از منکر مطرح و بررسی شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، وی با اشاره به اینکه استان مازندران در بحث محیط زیست نیازمند توجه ملی و استانی است، بر شناسایی نقاط ضعف و قوت موانع زیست محیطی در استان تاکید کرد و افزود: مازندران استانی سرشار از مواهب الهی است و بی شک خدمات ملی با امکانات استانی کارساز نمی‌شود بنابراین در بخش محیط زیست انتظار می‌رود نگاه ملی و استانی بیشتر شود.

مدیریت پسماند و پسآب دو چالش زیست محیطی مازندران

حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در گزارشی به آخرین وضعیت زیست محیطی استان اشاره و حفظ زیبایی، جاذبه‌ها و ظرفیت تولیدی را نیازمند توجه ویژه به محیط زیست دانست و گفت: متاسفانه هنوز حساسیت نسبت به شکنندگی محیط زیست استان در تصمیم گیری‌های توسعه‌ای آنچنان لحاظ نمی‌شود.

وی تصریح کرد: در حوزه محیط زیست استان دو چالش عمده مدیریت پسماند و مدیریت پساب وجود دارد. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران ادامه داد: در استان حدود ۲۷ سایت دفن پسماند وجود دارد که تمام این سایت‌ها فاقد استانداردهای لازم هستند و نبود مدیریت درست در جمع آوری پسماندها مشکلات متعددی برای این استان ایجاد کرده است.

ابراهیمی در خصوص مشکلات پساب نیز گفت: در کشور بیش از ۵۰ درصد فاضلاب‌های خانگی تصفیه می‌شود اما در مازندران در خوشبینانه‌ترین حال، به ۱۴ تا ۱۵ درصد می‌رسد که  نسبت به میانگین کشوری هم ۲ تا ۳ برابر عقب هستیم.

وی قاچاق چوب را نیز یکی مهمترین چالش در عرصه‌های جنگلی استان دانست و افزود: طرح تنفس جنگل عامل مهمی برای کاهش تخریب در سیل‌های اخیر مازندران بود. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در خصوص رها سازی پساب برخی از مجموعه‌های ساحلی به دریا که تحت عناوینی چون مجموعه‌های آموزشی و تفریحی توسط دستگاه‌های مختلف بنا شدند، افزود: با گذشت بیش از سه دهه فعالیت پلاژهای دستگاه‌های مختلف در ساحل خزر، فاضلاب این اماکن اقامتی به دلیل عدم تعبیه تصفیه خانه فاضلاب وارد دریای خزر می‌شد.

ابراهیمی بیان کرد: با پیگیری این اداره کل و بر اساس ابلاغیه معاون اول رئیس جمهوری، می بایست ظرف مدت معینی نسبت به نصب سیستم تصفیه فاضلاب اقدام کنند. 

وی تصریح کرد: با پیگیری‌های مجدانه این اداره کل بسیاری از واحدهای مذکور سیستم تصفیه فاضلاب را نصب کرده و تعدادی نیز در حال انجام عملیات اجرایی هستند اما برخی که به این امر تمکین نکردند، قطعا بزودی تعطیل می‌شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران خاطرنشان کرد: منابع دقیقی از میزان استفاده از سم و کود نیز در مازندران در دسترس نبوده و علیرغم دارا بودن منابع علمی و تحقیقاتی اما هنوز میزان سم و کودی که برای میوه جات، سبزیجات و صیفی جات مصرف می شود دقیقا مشخص نبوده و برای تعیین میزان باقیمانده سم و کود در محصولات کشاورزی و باغی در استان هیچ اطلاعاتی وجود ندارد.

ابراهیمی ادامه داد: متاسفانه مرکز سنجش میزان باقیمانده سم و کود در محصولات کشاورزی و باغی هم در میادین میوه و تره بار وجود ندارد که این بهیچ وجه پذیرفته نبوده و باید متولیان امر پاسخگو باشند.

وی گفت: محیط زیست به هیچ وجه مخالف توسعه استان نیست اما ضوابط و ملاحظات زیست محیطی باید رعایت شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با انتقاد از تجاوز و اجاره بستر در حریم رودخانه‌ها یادآور شد: تجاوز و هرگونه ساخت و ساز در حریم رودخانه، ضایع کردن حقوق عمومی و باعث خسارت به مردم است.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *