[ad_1]

ایسنا/یزد انتقال آب‌های سطحی از طریق کانال‌های زیرزمینی موسوم به زورنا یکی از روش‌های انتقال آب در مناطق کویری و پرتبخیری همچون استان یزد است که هم‌اکنون در بسیاری از روستاهای این استان انجام شده یا در دست احیای مجدد است.

«محمدرضا آخوندی» مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد صبح امروز در جریان بازدید از مراحل مرمت قنوات دست ابراهیم آباد شهرستان مهریز که با حضور فرماندار شهرستان انجام شد، با اشاره به اهمیت دانش بومی و نقش موثر زورنا (آبخیزداری زیرسطحی) در منطقه، از مرمت و بازسازی قنوات دشت ابراهیم آباد جهت هدایت ذخیره آب‌های سطحی خبر داد.  

«رضا باقری» معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز بیان کرد: آبخیزداری زیرسطحی(زورنا) از اقدامات قابل توجه و موثر به منظور جلوگیری از اتلاف آب‌های سطحی، کاهش تبخیر آب‌های زیرزمینی و همچنین تغذیه و افزایش آب‌های زیرزمینی است که در روستاهای استان یزد کاربرد فراوانی داشته و هم‌اکنون نیز در بسیاری از روستاهای مورد استفاده است.

«سیدعلی باقری» رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهریز هم در این بازدید گفت: زورنا در واقع مجموعه‌ کانال‌های زیرزمینی و چاه‌های رابط آن با بیرون و دریچه آبگیر اولیهرا شامل می‌شود که از طریق این سازه، انتقال آب‌های سطحی از نقطه‌ای به نقطه دیگر از طریق این مجاری زیرزمینی انجام می‌شود.

وی افزود: کشاورزان یزدی به طور معمول برای انتقال آب‌های سطحی از مسیرها و راهروهای زیرزمینی استفاده می کردند و اگر شیب زمین اجازه می‌داد آب را از طریق اولین میله قنات به درون کانال هدایت و آن را در کشتزار یا مزارع خود مورد استفاده قرار می‌دادند. البته عمق و طول زورنا بسته به شیب زمین متفاوت بوده و گاهی چند زورنای متوالی ایجاد می‌شد تا عمق آن زیاد نشود.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *