[ad_1]

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: با پیگیری های صورت گرفته و با توجه به شرایط خاص کوهستانی و صعب العبور بودن و کوریدور شمال به جنوب استان، در اواخر سال ۹۵ پایگاه هوایی یاسوج و اوایل سال ۹۶، پایگاه اورژانس هوایی گچساران راه اندازی شد.

“محسن جلیل” افزود: این دو پایگاه به علت وجود زیر ساخت های مناسب فرودگاهی در گچساران و یاسوج مستقر شدند اما محدودیتی در پوشش امدادی سایر شهرستان ها نداشته و تنها مختص به شهرستان های بویراحمد و گچساران نبودند.
وی تصریح کرد: تا سال ۹۷ این بالگردها به خوبی خدمات رسانی می کردند اما از اواخر سال ۹۷ به علت مشکلات اعتباری، تاخیر در پرداخت‌ها، تورم و نیز تعمیر این بالگردها در شرکت متمرکز تعمیرکننده، منجر شد تا کم و بیش محدودیت هایی ایجاد شده و تقریبا این مشکلات به صورت مقطعی از سال ۹۸ شروع شده و به تعطیلی کوتاه مدت این پایگاه ها منجر شد.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: در دوران تصدی دکتر یزدانپناه بحث بدهی های معوقه به جد پیگیری شد و سعی شد این بدهی های عقب مانده جبران شوند، خوشبختانه در پرداخت مطالبات شرکت هلیکوپتری و بالگرد ها، در پایان سال ۹۸ و اوایل سال ۹۹ همتراز و به نوعی جلوتر از سایر استان ها هستیم.
جلیل تاکید کرد: اما در ابتدای سال ۹۸ و اواخر ۹۷ در پرداخت ها عقب بودیم و در آن شکی نیست ولی نهایتا در زمستان ۹۸ رسما شرکت هلیکوپتری اعلام کرد که قصد دارد این پایگاه ها را تعطیل کند.
وی ادامه داد: در خصوص بالگرد مستقر در گچساران، نظر نماینده مردم شریف گچساران در مجلس نیز بر این بود که از طریق ارتش و هوانیروز بالگردی در استان مستقر شود که مکاتبات را انجام دادند و نمانیده هوانیروز در استان حضور و به بررسی زیرساخت ها پرداخت.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: طی ارزیابی های صورت گرفته و باتوجه به نوع بالگردها به این نتیجه رسیدند که این نوع بالگرد برای استان کوهستانی ما مناسب نبوده و قادر به خدمات رسانی نمی باشد، دی ماه ۹۸ بحث بالاگرد هوانیروز منتفی شد.
جلیل تصریح کرد: شرکت هلیکوپتری ایران ۱۹ اسفند ماه ۱۳۹۸ پایگاه های اورژانس هوایی استان را تعطیل کرد، مجدد پیگیری ها جهت راه اندازی آنها توسط سرپرست دانشگاه علوم پزشکی از سر گرفته شد و بخشی از بدهی های معوقه از نقدینگی دانشگاه پرداخت گردید.
وی اظهار کرد: در نهایت ۱۱ فروردین ماه ۹۹ بعد از پیگیری های صورت گرفته شرکت هلیکوپتری ایران قبول کرد که یک بالگرد را برای استان اعزام کند، به جهت حاشیه هایی که وجود داشت بالگرد را به گچساران اعزام نمودیم و بعد از تقریبا ۲۰ روز تعطیلی، پایگاه اورژانس هوایی گچساران مجددا راه اندازی گردید و تا ۱۴ اردیبهشت ۹۹ فعال بود.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: در این مدت زمان تقریبا بدهی دانشگاه به شرکت هلیکوپتری پرداخت شد اما مشکلی که ایجاد شد این بود که شرکت مدعی شد که دانشگاه هزینه روزهای تعطیل اسفندماه را نیز پرداخت کند در حالی که طبق قرار داد چون شرکت خود اقدام به تعطیلی کرده بود، هر گونه پرداخت وجه برای روزهای تعطیل غیر قانونی محسوب می شد.
جلیل ادامه داد: باتوجه به اینکه شرکت مدعی پرداخت کامل پول بود، مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پرشکی نامه ای به اورژانس کشور مکاتبه نمود و خواستار تعیین تکلیف این دو پایگاه شد و پایگاه کشور نیز پیگیری نمود و به شرکت مورد نظر متذکر شد که این کار غیر قانونی بوده و چنین حقی بر آنها وارد نیست.
وی بیان کرد: در فروردین ماه، پایگاه یاسوج به طور کامل تعطیل بود اما پایگاه گچساران از ۱۴ فروردین فعال بود که در نهایت ۱۴ اردیبهشت ۹۹ مجدد بالگرد گچساران بعد از یک ماه فعالیت جهت تعمیر دوره ای و تعویض قطعات به شرکت مربوطه فراخوانده شد در همین راستا جهت بالگرد یاسوج پیگیری هایی را انجام دادیم که بالگرد یاسوج مستقر شد.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: شرکت بر این عقیده بود که به علت کمبود بالگرد و نبود قطعات تنها یک بالگرد را به استان اختصاص دهد و بعد از مدت قانونی تعمیر ۱۰ روزه، بالگرد گچساران را پیگیری نمودیم که اعلام کردند فعلا این بالگرد آماده نیست.
جلیل تصریح کرد: در تاریخ ۷ خرداد ماه۹۹ همچنین از طرف سرپرست دانشگاه علوم پزشکی با اورژانس کشور مکاتباتی مبنی بر لزوم فعالیت مجدد اورژانس هوایی گچساران صورت گرفت و پس از آن نیز نامه ای در تاریخ ۱۷ خردادماه سالجاری، دکتر کولیوند؛ رئیس سازمان اورژانس کشور به پیوست نامه دکتر یزدانپناه، به شرکت هلیکوپتری ایران ارسال و پیگیر این مسئله شد.
وی اظهار کرد: همچنین در این راستا به همراه دکتر سرور؛ رئیس اورژانس هوایی کشور جلسه ای با مدیر عامل شرکت هلیکوپتری ایران برگزار نمودیم و تقاضای خود را اعلام کردیم اما با توجه به مشکلات موجود در خود شرکت و مشکل کمبود قطعات بالگردها اعلام نمودند که فعلا حضور بالگردها در استان مقدرو نیست اما هیچ نامه رسمی مبنی بر تعطیلی پایگاه هوایی گچساران به صورت دائم نیز دریافت نکرده ایم.
به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه چندین پایگاه اورژانس هوایی از جمله شهرکرد، بوشهر، جهرم، ارومیه و خراسان شمالی غیر فعال هستند، بیان کرد: کاپیتان قیاصی؛ رئیس شرکت هلیکوپتری ایران قول مساعد دادند که در اولین فرصت ممکن، در صورت آمادگی بالگردها نسبت به استقرار آن در استان اقدام کنند.
انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.