پس از شیوع ویروس کرونا در اغلب کشورهای جهان فرضیه های متعددی مبنی بر تاثیر گرما بر این ویروس ارائه گردید و حتی بسیاری از سیاستمداران نیز با توسل به این فرضیه ها سخنرانی های متعددی در خصوص مبارزه با آن ارائه نمودند.

رفته رفته فصل گرما در نیم کره شمالی از راه رسید و موج دوم کرونا با قربانیان بسیار زیاد در سطح جهان نیز آغاز گردید. یکی از مناطقی که با هوای بسیار گرم و سوزان خود فرضیه از بین رفتن کرونا در فصل تابستان را نقض کرد جزیره قشم بود.

جزیره قشم علاوه بر فصل زمستان و در اسفند ماه سال 1398، یک بار دیگر در آغاز تابستان تحت موازین شدید بهداشتی برای مقابله با کرونا قرار گرفته است؛ این در حالی است که بسیاری از پزشکان معتقد بودند که این ویروس در مناطق گرمسیر و استوایی ضعیف شده و قدرت انتقال آن به دیگران کاهش پیدا می کند.

 

آپلود عکس

 

آیا کرونا در گرمای هوا از بین می رود؟

با آغاز موج دوم شیوع کرونا در سراسر جهان امروزه این سوال به دفعات مطرح می گردد که آیا واقعا کرونا در گرمای هوا از بین می رود؟ دانشمندان و پژوهشگران همچنان پاسخ قطعی این سوال را اعلام نکرده اند و به نظر می رسد این ویروس نیز همانند ویروس آنفولانزا در فصول گرم فروکش کرده و باز هم در فصول سرد خود را نشان می دهد.

کرونا به عنوان یکی از ویروس های فصل سرد سال در روزهای گرم و سوزان کم توان شده و ممکن است در بدن برخی از بیماران وجود داشته باشد بی آنکه علائم خاصی ایجاد کند، اما همچنان خطرات جدی آن در کمین افرادی با بیماری های زمینه ای و سالمندان خواهد بود. در مقابل فصل زمستان شرایط مناسب جهت تکثیر و سرایت آن به دیگران را فراهم می کند.

نا گفته نماند که فرضیه فوق باعث گردید بسیاری از مناطق گرمسیر موازین بهداشتی را دست کم گرفته و به مقرارت ایمنی پیشگیری از انتقال کرونا توجه نکنند. شاید بتوان این دلیل را مهم ترین علت افزایش انتقال این ویروس در مناطقی همچون استان هرمزگان دانست.

 

آپلود عکس

 

محدودیت های مقابله با کرونا

مهم ترین محدودیت مقابله با کرونا امرار معاش جمعیت بسیار زیادی از مردم جهان و به خصوص کشورهای جهان سوم به صورت فعالیت های آزاد است. این افراد برای کسب درآمد ملزم به حضور در بازارهای سطح شهر بوده و همچنان در معرض دریافت و انتقال ویروس کرونا هستند.

سرعت انتقال این ویروس فراتر از شیوه های مراقبتی بوده و محافظت قطعی در مقابل آن نیازمند پوشش خاص و بدون امکان ورود هوای آلوده به داخل پوشش محافظتی است. امکان چنین پوششی برای تمام افراد جهان حتی در کشورهای صنعتی نیز وجود ندارد.

تداوم ویروس کرونا باعث شد بسیاری از مردم به علت استفاده از ژل ها و اسپری های ضد عفونی کننده و مواد شوینده دیگر با بسیاری از مشکلات پوستی مواجه شوند و پس از مدتی توانایی استفاده از مواد اسیدی و قلیایی برای ضد عفونی دست و سطوح مختلف را نداشته باشند.

 

آپلود عکس

 

تعطیلی مکان های دیدنی قشم در اثر تشدید کرونا

استان هرمزگان در اواسط تیرماه سال 99 مبادرت به آغاز قرنطینه در هفت شهرستان خود نمود. یکی از شهرستان های موجود در لیست مورد نظر جزیره قشم بوده و قرار بر این شده است که در صورت نیاز این مدت پس از اتمام یک هفته تمدید گردد.

با وجود گذشت یک هفته از آغاز برنامه مورد نظر، همچنان بسیاری از مراکز تفریحی قشم تعطیل بوده و به نظر نمی رسد تا هفته آینده دستور بازگشایی این مراکز صادر گردد. بهتر است پیش ازسفر به قشم از وضعیت عمومی جزیره و مکان های مورد نظر خود مطلع گردید.

می توان به تعطیلی مراکز تفریحی قشم با یک دید مثبت نیز نگاه کرد، چرا که در روزهای آینده شرایط مناسب تری برای مسافرت شما فراهم خواهد شد. انتظار می رود این روند مراقبتی با نتایج مثبتی همراه شده و شدت شیوع کرونا در جزیره قشم را تقلیل دهد.

 

آپلود عکس

 

علت تشدید ویروس کرونا در جزیره قشم

طی چند هفته گذشته ویروس کرونا در تمامی شهرها و شهرستان هایی که درصد بسیار زیادی از سفرهای هوایی را به خود اختصاص داده اند تشدید گردیده است. بازار آزاد قشم یکی از مهم ترین مراکز تجاری ایران است که همه روزه جمعیت بسیار زیادی از تجار و مردم عادی در سراسر ایران را به سمت خود می کشاند. شلوغ بودن مراکز تجاری این جزیره مهم ترین دلیل شیوع کرونا در میان جزیره بوده است.

با توجه به اینکه امرار معاش بسیاری از مردم قشم به فعالیت های آزاد تجاری همچون صیادی، تولید صنایع دستی، خرید و فروش و مواردی از این دست محدود می گردد می توان، شرایط کاری این مشاغل را نیز در تشدید این ویروس موثر دانست.

با توجه به ضرورت رعایت موازین مراقبتی در خصوص کرونا توصیه می شود از تجمعات بی مورد در جزیره پرهیز نموده و در ساعات خلوت به بازار مراجعه کنید. این اقدام هر چند نمی تواند شیوع ویروس کرونا را تحت کنترل درآورد اما تاثیر بسیار زیادی در کاهش روند انتقال آن خواهد داشت، اگر قصد سفر به قشم را دارید باید در نظر داشته باشید که سفر در شرایط کرونا توصیه نمی شود اما با این حال می توانید برای خرید ارزانترین تور قشم به صفحه تور قشم سایت لحظه آخر مراجعه نمایید.

 

 

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.