[ad_1]

سفیر کشورمان در ترکیه گفت: تاکنون ترکیه، چین، پاکستان، روسیه، لبنان، اتحادیه اروپا و سازمان ملل خواستار لغو تحریم‌های یکجانبه آمریکا شده‌اند.

به گزارش ایسنا، محمد فرازمند، سفیر ایران در ترکیه روز دوشنبه در گفت‌وگویی با دیلی نیوز در پاسخ به سوالی در خصوص زمان شیوع ویروس کووید ۱۹ در ایران و وضعیت کنونی این بیماری گفت: اولین موارد مبتلا به ویروس کووید ۱۹ در ۱۹ فوریه در قم شناسایی شدند. در همان روز با اینکه کشور در شرف برگزاری انتخابات مهم مجلس بود، این مسئله را به آشکار به اطلاع عموم برای حفظ سلامت عمومی رساند.

وی در ادامه بیان کرد: در ۲۹ مارس ۲۰۲۰ تعداد مبتلایان به ۳۸۳۰۹ رسید. تقریبا ۹۰۰۰ مبتلا تا این زمان بهبود یافته و از درمانگاه‌ها مرخص شده‌اند. متاسفانه کرونا تا کنون جان ۲۶۴۰ نفر را گرفته است اما تعداد زیادی از مبتلایان تا کنون از بخش ICU مرخص شده و تعداد کسانی بر اثر ابتلا به بیماری کرونا در درمانگاه‌ها پذیرش می‌شوند به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

فرازمند در پاسخ به تمهیدات اتخاذ شده و رویکرد اصلی دولت در مواجهه با ویروس کرونا اظهار کرد: در چارچوب خط مشی سازمان بهداشت جهانی و پایندی به استانداردهای سلامت بین‌المللی، ایران شرکت‌ها و منابعش را به مبارزه با این ویروس همه‌گیر اختصاص داده است.

وی افزود: ایران بنا بر وظیفه خود تمام اطلاعات لازم را به سازمان‌های بهداشتی بین‌المللی رسانده و از متخصصان سازمان بهداشت جهانی دعوت به عمل آورده تا برای تحلیل و بازدید از مراکز بهداشتی به کشورمان سفر کرده و تجربیات و پندهای لازم را در اختیارمان بگذارند.

سفیر کشورمان در آنکارا همچنان اظهار کرد: دانشمندان ایرانی پروسه توسعه دارویی ترکیبی را آغاز کرده‌اند. خوشبختانه تست اولیه این دارو مثبت بوده و امیدواریم طی روزهای آینده به بهره‌برداری برسد.

وی همچنین با اشاره به فراهم کردن وسایل پزشکی مورد نیاز در تمامی بیمارستان‌های ارتش گفت: نیروهای زمینی ارتش در طی ۴۸ ساعت بیمارستانی ۲۰۰۰ تخته احداث کرده‌اند. دولت همچنین تصمیمات زیادی در خصوص بستن مراکز عمومی، مدارس، دانشگاه‌ها، به تعویق انداختن رویدادها، فراهم آوردن نیازهای اولیه مردم و احیای شرایط دورکاری گرفته است.

سفیر کشورمان با اشاره به تحریم‌های یکجانبه آمریکا اظهار کرد: هنگامی که این ویروس شهرها را دربرگرفته ما تحت شدیدترین‌ کپمین تروریسم اقتصادی در تاریخ که به طور غیرقانونی و فرامرزی توسط آمریکا اعمال شده است، قرار گرفته‌ایم.

وی در ادامه تصریح کرد: این تحریم‌ها بر روی داد و ستد مشروع مواد دارویی، وسایل پزشکی و کالای بشردوستانه تاثیر گذاشته‌ و موانعی جدی در راه مبارزه ایران با کووید ۱۹ ایجاد کرده‌اند. لازم و ضروری است که تمام دولت‌ها و کشورهای دیگر برای توقف فوری تروریسم اقتصادی دولت آمریکا علیه ایران به این کشور فشار وارد کنند.

این مقام کشورمان همچنین اعلام کرد که تا کنون ترکیه، چین، پاکستان، روسیه، لبنان، اتحادیه اروپا و سازمان ملل خواستار لغو تحریم‌های یکجانبه آمریکا شده‌اند.

وی همچنین ضمن تشکر از دولت ترکیه برای ارسال اهدای کمک‌های پزشکی به ایران گفت: به دستور دولت ترکیه تمام مرزهای زمینی و هوایی میان دو کشور بسته شده؛ بنابراین کامیون‌های ایرانی و ترکیه‌ای که خواهان بازگشت بودند با مشکل مواجه شدند، اما با همکاری‌های لازم کامیون‌های ترکیه‌ای از آسیای مرکزی وارد ایران و سپس به ترکیه بازگشتند.

فرازمند افزود: کامیون‌های ایرانی که در ترکیه یا کشورهای اروپایی، لبنان، گرجستان و اوکراین بودند از طریق اراضی ترک‌ها به ایران بازگشتند.

وی تصریح کرد: متاسفانه پروسه دادوستدهای دوجانبه میان دو کشور کاهش یافته اما دو طرف در تلاشند تا راهی را برای تداوم دادوستد میان دو کشور بیابند.

سفیر کشورمان در آنکارا اضافه کرد: در این بحران خیلی از کشورها به طور گوناگون از ملت ایران حمایت کردند. تحریم‌های آمریکا مشکلات جدی را در خصوص ارسال منابع و وسایل پزشکی برای مقابله با ویروس کرونا به وجود آورده است.

وی در انتها گفت: سیاست غیرانسانی اعمال تحریم‌های یکجانبه جنایت علیه بشریت است.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.