[ad_1]

ایسنا/کرمانشاه دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با اشاره به اهمیت نوروز و تاکید بر حفظ این آیین باستانی، گفت: پروژه های بزرگی در این زمینه در دستور کار داریم و از شهرهای متعددی بازدید کرده ایم، اما به نظر می رسد با توجه به غنای تاریخی غرب ایران، باید این منطقه را محور برنامه‌های نوروز قرار دهیم.

حجت الله ایوبی در آیین امضای تفاهم نامه احداث مسیر گردشگری تاریخ و تمدن ایران که امروز (13 مرداد) با حضور مدیران و مسئولان شهری شهرهای کرمانشاه، سنندج و همدان در محل هتل پارسیان کرمانشاه برگزار شد، از این سه شهر به عنوان شناسنامه تاریخ ایران زمین یاد کرد وافزود: اینکه این سه شهر تاریخی که در یک مسیر هستند توافق کردند در کنار هم یک مسیر گردشگری احداث کنند، اتفاق بزرگی است که می تواند اتفاقات بهتر و بزرگتری را برای این سه شهر رقم بزند.

وی افزود: مهمترین نکته در این پروژه، بحث رویکرد فکری و اندیشه مدیران شهری این سه شهر است که با گفت و گو و تعامل با یکدیگر به این نتیجه رسیدند که برای رونق و احیای گردشگری باید به ریشه ها و داشته های خود برگردند و هویت تاریخی خود را که بزرگترین سرمایه برای آنهاست، ملاک عمل خود قرار دهند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو تصریح کرد: امسال در یونسکو سال تجلیل از عطار نیشابوری است و حکایت این سه شهر کرمانشاه، همدان و سنندج حکایت همان سیمرغ عطار است که در پی آرزوهای دور و دراز بودند و در نهایت متوجه شدند که سیمرغ خودشان هستند و این سه شهر هم به این مسئله پی بردند که تاریخ و هویتشان ملاک دست یافتن به توسعه و پیشرفتشان است و برای این مهم امروز در کنار هم قرار گرفتند.

ایوبی خطاب به مدیران شهری کرمانشاه، سنندج و همدان گفت: اگر می خواهید شهرهایتان برند شود باید تفاوت ها و تمایزها را برجسته کنید و تفاوت و تمایز شما با دیگر نقاط گردشگری، تاریخ و تمدن کهن شما و تنوع  قومی و زبانی و آداب و رسوم متنوع و آثار تاریخی ارزشمند است.

وی به اقدامات گردشگری در برخی کشورهای همسایه اشاره کرد وافزود: در این کشورها برج ها و مسیرهای گردشگری بسیاری احداث می شود، اما هیچ کدام از آنها نمی توانند تاقبستان یا بیستون را بسازند و برای ساختن اینها باید 2000 سال دیگر صبر کنند.

ایوبی تاکید کرد: تاریخ و تمدن را نه می توان خلق کرد و نه می توان با پول خرید و وجه تمایز این سه شهر همین تاریخ و تمدن کهن و همین آثار تاریخی ارزشمند است که باید نهایت بهره وری را از این نقاط قوت برد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو از نوروز به عنوان یک عید باستانی در تاریخ ایران زمین یاد کرد وافزود: ما مهد نوروز هستیم، اما آیین های فراموش شده نوروز را امروز در باکو و دوشنبه و …. پیدا می کنیم. این کشورهای تلاش دارند رگ و ریشه های خود را از کوچه پس کوچه های فرهنگ و تمدن ما پیدا کنند و به نام خود ثبت کنند و ما باید در حفظ این آیین های کهن به نام ایران و ایرانی تلاش کنیم.

این مسئول افزود: برای نوروز برنامه های بزرگ و باشکوهی در دستور کار داریم که با توجه به بحث کرونا امسال نتوانستیم اجرایی کنیم. در این زمینه از شهرهای متعددی بازدید کرده ایم که چه برنامه هایی داشته باشند اما با توجه به غنای تاریخی غرب ایران دارم متقاعد می شوم که محور نوروز را غرب ایران قرار دهیم.

ایوبی از راه ابریشم به عنوان یک پروژه عظیم در سازمان یونسکو یاد کرد وافزود: اطلس این پروژه طراحی شده و در دست پیگیری است و در این زمینه هم غرب کشور باز فرصت گردشگری دارد، چرا که کرمانشاه و همدان دروازه های راه ابریشم هستند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.