[ad_1]

یک منبع اردنی فاش کرد، نخست‌وزیر عراق در اجلاس سه‌جانبه در امان، یک پروژه اقتصادی موسوم به”شام جدید” به پادشاه اردن و رئیس جمهور مصر ارائه کرده است.

  به گزارش ایسنا، به نقل از سایت خبری”عمون”، پروژه “شام جدید” که مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق به عبدالله دوم، پادشاه اردن و عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر در اجلاس سه جانبه روز سه شنبه در امان ارائه کرد، بر پایه سه ستون بنا شده است: نفت عراق، نیروی انسانی مصر و استفاده از اردن به عنوان حلقه ارتباطی آن دو.

این پروژه عربی جدید می‌تواند اتحادیه عربی مشابه اتحادیه اروپا در آینده باشد، بطوریکه سه کشور یادشده از منافع اقتصادی و سیاسی برخوردار شده و زمینه را برای ورود دیگر کشورهای عربی به این طرح فراهم سازد.


این پروژه با کشیدن یک خط لوله نفتی از بصره در جنوب عراق آغاز می‌شود و تا بندر العقبه در اردن و سپس مصر امتداد می‌یابد تا بدین ترتیب اردن و مصر از نفت با قیمتی کمتر از ۱۶ دلار برای هر بشکه بهرمند شوند. در عین حال، عراق نیز از اردن و مصر برق وارد کرده و همچنین از جذب سرمایه‌گذاری بهره مند شود.

پس از آنکه مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق از طرح شام جدید سخن گفت، عقیل الردینی از رهبران ائتلاف النصر عراق، جزئیات این طرح سه جانبه را فاش کرد.

وی گفت، این طرح عظیم بر پایه تفاهمات‌ سیاسی و اقتصادی مصر، اردن و عراق است و شیوه اتحادیه اروپا را شبیه سازی می‌کند.

الردینی خاطرنشان کرد:‌ طرح شام نوین که طبق شیوه اروپا است و الکاظمی نیز از آن سخن گفته است، زاده امروز نیست بلکه در زمان حیدر العبادی، نخست‌وزیر پیشین مطرح شد.دولت الکاظمی در نظر دارد این طرح را تکمیل کند خصوصا که اردن و مصر از سیاست میانه رویی برخوردار هستند.

الکاظمی پیش بینی کرده است این پروژه سه جانبه سرمایه های جدیدی را وارد منطقه کند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *