[ad_1]

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که برخی از سلول‌ها می‌توانند به ترمیم پانکراس پس از بروز سرطان کمک کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، التهاب مداوم لوزالمعده یا “پانکراتیت مزمن”(Chronic pancreatitis)، یکی از عوامل خطرناک بروز سرطان پانکراس است. پیش از این، سلول‌هایی موسوم به “سلول‌های تافت”(Tuft cells)، در پانکراس کشف شده بودند اما عملکرد آنها تا حدود زیادی ناشناخته مانده بود.

پژوهشگران “موسسه پژوهش‌های بیولوژیکی سالک”(Salk institute) در بررسی جدید خود با استفاده از موش‌های مبتلا به پانکراتیت مزمن، شکل‌گیری سلول‌های تافت در پانکراس و نقش آنها در ایمنی بدن را نشان داده‌اند.

شاید نتایج این پژوهش به ابداع زیست‌نشانگرهای جدیدی منجر شوند که به آزمایش پانکراتیت مزمن و سرطان پانکراس کمک می‌کنند.

پروفسور “جفری وال”(Geoffrey Wahl)، سرپرست این پژوهش گفت: ما امیدواریم که با درک مراحل ابتدایی بیماری پانکراس‌، بتوانیم راهبردهای جدیدی برای تشخیص و درمان به موقع پانکراتیت مزمن و سرطان پانکراس ابداع کنیم.

پانکراس، از اندام بطنی است که نقش مهمی در فرآیند هضم و همچنین تنظیم قند خون دارد. دانشمندان در مورد ترمیم و بازیابی پانکراس پس از آسیب‌هایی مانند پانکراتیت و سرطان پانکراس، اطلاعات محدودی دارند.

پانکراس، از سلول‌هایی موسوم به ‌”سلول‌های آسینار”(acinar cells) تشکیل شده که آنزیم‌های هضم‌ کننده را تولید و ترشح می‌کنند. سلول‌های آسینار، این توانایی را دارند که به سلول‌های تافت تبدیل شوند. پژوهشگران، اطلاعات زیادی در مورد عملکرد سلول‌های تافت ندارند اما بررسی‌های پیشین آنها نشان می‌دهد که سلول‌های تافت روده، پروتئینی موسوم به “اینترلوکین 25″(IL-25) ترشح می‌کنند تا به واکنش ایمنی بدن هنگام بروز عفونت انگلی کمک کنند.

“رازیا نعیم”(Razia Naeem)، از پژوهشگران این پروژه گفت: از آنجا که سرطان به “زخمی که هرگز ترمیم نمی‌شود” مشهور است، ما تصمیم گرفتیم نحوه ترمیم پانکراس را پس از بروز پانکراتیت مورد بررسی قرار دهیم تا روش‌های کنار آمدن با سرطان را بهتر درک کنیم.

پژوهشگران، ترکیب چندین روش از جمله بافت‌شناسی، تصویربرداری و راهبردهای مولکولی را به کار گرفتند تا تعداد سلول‌های تافت را در موش‌های مبتلا به پانکراتیت مشخص کنند. آنها دریافتند که اگرچه پانکراس معمولا سلول‌های تافت را در خود ندارد اما سلول‌های آسینار هنگام بروز پانکراتیت، تغییرات پیچیده‌ای را پشت سر می‌گذارند و به سلول‌های تافت تبدیل می‌شوند تا به ترمیم پانکراس کمک کنند.

پژوهشگران در این بررسی دریافتند که سلول‌های تافت پانکراس نیز مانند سلول‌های تافت روده، برای بهبود واکنش ایمنی بدن، پروتئین اینترلوکین ۲۵ را ترشح می‌کنند؛ در نتیجه نقش مهمی در تنظیم سیستم ایمنی بدن هنگام بروز پانکراتیت بر عهده دارند.

برنامه بعدی پژوهشگران این است که به تحلیل بیان ژن بپردازند تا ژن‌هایی که کنترل شکل‌گیری سلول‌های تافت را هنگام بروز پانکراتیت در دست دارند، مشخص کنند. آنها امیدوارند که نتایج این پژوهش بتوانند راه را برای درمان هدفمند پانکراتیت و سرطان پانکراس هموار کنند.

این پژوهش، در مجله “Frontiers in Physiology ” به چاپ رسید.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.