[ad_1]

ایسنا/خراسان رضوی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در ایام کرونا حمل و نقل بین استان‌ها مشکل پیدا کرد و نهاده ما باید از بندر امام می‌آمد که با مشکل روبه‌رو شد.

محمدرضا اورانی امروز یک اردیبهشت ماه در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: ما در حوزه تامین نهاده‌های دامی چهار نهاده دامی داریم که یکی از آنها سبوس است. در سال گذشته ۹۲ هزار و ۳۶۳ تن سبوس با قیمت هزار تومان بین گاوداران و دامداران استان و یک میلیون و ۳۰۹ هزار و ۴۲۹ تن ذرت، جو و کنجاله سویا توزیع کردیم. مشکلی که امروز دامدار، مرغدار و گلخانه‌دار ما درگیر هستند، آثار شیوع ویروس کرونا است.

وی بیان کرد: ۸۰ درصد پنیر پیتزای کشور توسط استان تولید می‌شود، اما زمانی که رستوران‌ها، هتل‌ها، تالارها، مراسمات، عروسی‌ها و اجتماعات ممنوع شده، مصرف لبنیات یک‌روزه شدیدا کاهش یافته است. در سال به طور متوسط بین ۷ تا ۱۰ میلیون زائر در عید داشتیم که امسال این مورد هم نبود، از طرف دیگر ما در بحث رونق تولید، افزایش شیر را داشتیم. تولید در بخش کشاورزی مانند صنعت نیست، نمی‌توانیم مانند صنعت که در زمان مشکل چند خط تعطیل می‌شود، برای گاوداری هم این کار را انجام دهیم.

اورانی افزود: برای این منظور سازمان جهاد کشاورزی استان پیگیری‌هایی با استان‌هایی مانند اصفهان و قزوین داشت و وزارتخانه نیز دو مجوز 10 هزار تنی صادرات شیر خشک صنعتی صادر کرد که مجوز اول قبل از عید و مجوز دوم بعد از عید بود، در حال حاضر صادرات شیر خشک صنعتی به خارج از کشور شروع شده و قیمت آن حدود ۲۳۹۰ تومان به ازای هر کیلو بوده که مصوب تنظیم بازار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: در ایام کرونا حمل و نقل بین استان‌ها مشکل پیدا کرد و نهاده ما باید از بندر امام می‌آمد که با مشکل روبه‌رو شد، بنابراین نهاده به اندازه کافی در کشور وجود دارد و وزارتخانه در تلاش است عقب‌ماندگی در حمل و نقل نهاده از بندر امام یا بندرعباس را جبران کند. دغدغه گاوداران و دامداران استان قابل درک بوده و به زودی برطرف می‌شود.

وی ادامه داد: از اول اسفند‌ماه اقدام بسیار خوبی که انجام شد، عرضه نهاده جو و ذرت در سامانه بازارگاه بود که قبلا واردکننده در بستر بخش خصوصی با مصرف‌کننده ارتباط داشت و در این مسیر واسطه هم بود. از ۷ اسفند که کنجاله، کلزا، جو و ذرت به بازارگاه آمد، تمام تلاش ما این بود که دلال‌ها را حذف کنیم.

اورانی خاطرنشان کرد: نظام تامین و تخصیص نهاده نیز باید اصلاح شود، تا زمانی که نظام تامین و تخصیص نهاده به این شکل باشد، اشکالاتی وجود خواهد داشت. نمی‌توان نهاده‌ای با ارز ۴۲۰۰ تومان وارد کرد، اما در بازار آزاد دو برابر باشد، زیرا ممکن است مرغدار، گاودار و دامدار به واسطه کمک کنند، زیرا کسب درآمد از این راه راحت‌تر است. افرادی که در حال حاضر در عرصه تولید فعالیت می‌کنند واقعا عاشق هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با بیان اینکه ۲۶ درصد جوجه‌ریزی ما در بهمن به اسفند نسبت به سال ۹۷ افزایش داشته است، عنوان کرد: تا الان ۴۸۰۰ تن مرغ گوشتی را از مرغدارها خریداری کردیم که ۳۶۰۰ تن آن را تحویل گرفتیم و بقیه در حال تحویل است. قبلا تعرفه صادرات مرغ به ازای هر کیلو 5 هزار تومان بود، اما الان 1500 تومان شده است. امروز صادرات مرغ به کشورهای همجوار و شیر خشک صنعتی شروع شده است. کرونا نیز تاثیراتی داشته که باید همه کمک کنیم تا تولیدکنندگان با کمترین زیان عبور کنند.

وی بیان کرد: ما در استان ۸ واحد مرغ مادر داریم که بالغ بر ۵۰ درصد جوجه مورد نیاز استان از واحدهای خود استاد تامین می‌شود و الباقی از خارج استان است. معدوم کردن جوجه در واحدهای مرغ مادر استان وجود نداشت و تاکنون نیز وجود نداشته است. جوجه‌ریزی در فروردین بالغ بر ۶ میلیون قطعه در استان بوده، بنابراین با توجه به این میزان و خرید مرغ گوشتی که داشتیم، نگرانی برای تامین مرغ گوشتی مردم در ایام ماه رمضان نداریم.

اورانی با اشاره به اینکه ما در سال ۹۸، بالغ بر 3 هزار و 877 میلیارد و 522 میلیون تومان پرداخت تسهیلات داشتیم، تصریح کرد: برای سال ۹۹ که سال جهش تولید است، ۴۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت تسهیلات هدف‌گذاری شده است. ما در سال ۹۷، ۸۲ میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون داشتیم که در سال ۹۸، ۱۲۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان شد و در سال ۹۹ به ۱۷۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان رسیده است. از الان نیز آمادگی پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون با نرخ بهره ۱۵درصد با عاملیت بانک کشاورزی را داریم. هدف‌گذاری استان برای اشتغال در بخش کشاورزی حدود 9 هزار و 760 نفر برای سال ۹۹ است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: ما به استاندار گفتیم که حاضریم تمام مرغداری‌های گوشتی حتی آنها که خالی بوده و ظرفیت خالی دارند را به کار بگیریم، اما باید به استان مجوز ۳۰ هزار تنی برای صادرات مرغ گوشتی داده شود، زیرا مازاد تولید داریم و اگر مجوز صادرات به ما ندهند، باید کنترل تولید داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: خواهش دوم در حوزه گاوداری‌ها است که ما حاضریم اجازه ندهیم یک واحد گاوداری ما تعطیل شود و حتی آن واحدی که غیر فعال بوده و واحدی که ظرفیت خالی دارد را فعال کنیم، منتها دو خواسته داریم.

اورانی اضافه کرد: یک خواسته مجوز صادرات ۱۵ هزار تن شیر خشک صنعتی به استان بوده و دوم اینکه تامین و تخصیص ارز برای تامین نهاده به عهده مدیریت ارشد استان باشد، اگر این کار انجام شود امکان تامین نهاده اعم از جو، کنجاله سویا و ذرت از کشورهای آسیای میانه وجود دارد.فقط در یک مورد اگر نهاده‌های ما به جای تامین از بندرعباس و بندر امام در بوشهر، از سرخس بیاید، در هر کیلو ۲۵۰ تومان در هزینه‌های حمل و نقل صرفه‌جویی می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: در واحدهای مرغ تخمگذار نیز اعلام‌ آمادگی کردیم که به استان مجوز صادرات ۵۰ هزار تن تخم مرغ بدهند، این ظرفیت در تولیدکنندگان استان وجود دارد. آنچه در بخش کشاورزی در تامین نهاده مهم بوده، تامین به موقع است، اگر نهاده در بندر امام باشد، اما به موقع به دست گاودار، دامدار و مرغدار نرسد، در واقع ما فضا را برای دلال آماده کردیم. اگر اختیارات نظام تامین و تخصیص ارز در محدوده نیاز استان به آن داده شود، این کار امکان‌پذیر است و استان خراسان می‌تواند معین استان‌های خراسان جنوبی، شمالی، سمنان و استان‌های دیگر باشد. پتانسیل‌های تولید فراهم است.

وی افزود: ما سال گذشته 3700 هکتار سطح سبز کلزا داشتیم که امسال بالغ بر 7300 هکتار است، بنابراین این ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها وجود دارد. باید اختیارات از تهران به استان‌ها تفویض شود. اگر قرار است قدم‌های خوبی برای مردم برداشته شود، باید بر تفویض اختیارات دستگاه‌های ملی به استان‌ها تمرکز کرد. اگر قرار است شفاف‌سازی اتفاق بیفتد و یارانه درست به هدف بنشیند، باید روی اصلاح نظام تامین و تخصیص یارانه متمرکز شد. در زمینه نظام صدور مجوز نیز باید اصلاحاتی انجام شود، در قانون آمده که صدور مجوز بنگاه‌های اقتصادی در روستا و عشایر باید به کمتر از ۱۵ روز برسد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *