[ad_1]

ایسنا/لرستان مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: حفاظت از تالاب‌های استان براساس طرح مدیریت احیای تالاب‌ها افزایش یافته است.

مهرداد فتحی بیرانوند عصر امروز در جمع خبرنگاران که در منطقه حفاظت شده کلدر برگزار شد، اظهار کرد: حفاظت از تالاب‌ها یکی از سیاست‌های رئیس سازمان محیط زیست کشور است.

وی با بیان اینکه دو نوع تالاب بیابانی و کوهستانی در کشور وجود دارد، افزود: تالاب‌های بیابانی وسعت زیادی دارند اما تالاب‌های کوهستانی مساحت کمتری دارند و به هکتار هم نمی‌رسد.

فتحی بیرانوند عنوان کرد: تالاب‌های لرستان از نوع کوهستانی هستند که امسال بخاطر بارندگی‌ها احیا شدند البته برای حفاظت از همه آنها طرح مطالعاتی و فاز صفر، طرحهای تفصیلی تالابهای استان انجام شده و وضعیت حوضه آبریز، گونه‌هاو اکوسیستم آنها مشخص شدند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به اجرای طرح مدیریت احیای تالاب‌ها در کشور گفت: در این طرح ۹ تالاب در نظر گرفته شده که تالابهای پلدختر و بیشه‌دالان بروجرد جزو آنهاست.

وی با بیان اینکه در راستای همین طرح مدیریت احیای تالاب‌ها در کنار این دو تالاب‌پاسگاهایی احداث شد و حفاظت آنها را بالا بردیم، بیان کرد: همچنین حوضه‌های آبخیز و آبخوان‌های منتهی به تالابها را انجام دادیم.

فتحی بیرانوند گفت: طرح همکاری با جوامع محلی را در دست اقدام داریم.

مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان اضافه کرد: بیش از ۵۰۰ هکتار از تالاب ۶۰۰ هکتاری گوری بلمک در دهه ۷۰ تغییر کاربری شده و به اراضی کشاورزی تبدیل و سند برای آنها صادر کردند و حق مالکیت ایجاد کردند.

وی افزود: تالاب بیشه دالان بروجرد نیز ۱۱۰۰ هکتار بوده که کمتر از ۱۰۰ هکتار آن باقی مانده و با جوامع محلی مذاکره کردیم که در قالب کار مشارکتی زمین‌های خود را به محیط زیست دهند و ما تالاب را احیا کنیم.

فتحی بیرانوند یادآور شد: در این کار ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داریم و مابقی آن بستگی به همکاری جوامع محلی دارد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.