[ad_1]

حساب کاربری مشاور حسن روحانی در توئیتر پس از گذشت چندین ساعت از حالت تعلیق خارج شد.

به گزارش ایسنا، ظهر امروز (جمعه) شبکه اجتماعی توئیتر در اقدامی بر خلاف آزادی بیان، حساب کاربری حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهوری را مسدود کرد. توئیتر پس از این اقدام که با واکنش‌ بسیاری از جمله آشنا مواجه شد، حساب کاربری مربوطه را از مسدودی خارج کرد.

آشنا در کانال تلگرامی خود با اشاره به تعلیق حساب کاربری‌ وی در شبکه اجتماعی توئیتر نوشته بود: توییتر حساب کاربری بنده را پس از انتشار این پست، تعلیق کرده‌است. این متن از نظر الفاظ و رتوریک مشابه متونی است که خود پامپئو در مورد ایران توئیت می‌کند.

اشاره آشنا به توئیتی است که اخیراً منتشر کرده و در آن خطاب به پامپئو نوشته بود: مردم شجاع آمریکا حق دارند علیه وحشتی مداوم که علیه اقلیت‌ها، فقرا و محرومین تحمیل می‌شود، اعتراض کنند. شما باید به ساختارهای نژادپرستانه و طبقاتی در ایالات متحده پایان دهید. به دقت شما را رصد می‌کنیم!

به گزارش ایسنا، آشنا ساعتی پیش توئیت دیگری با هشتگ دونالد ترامپ منتشر کرد و نوشت: “وقتی غارت آغاز می‌شود، تیراندازی آغاز می‌شود”. این نقل‌قول از جرج والاس، رییس پلیس میامی است که مسئول اعمال جداسازی نژادی در دهه ۶۰ میلادی بود. دونالد ترامپ ذهنیت نژادپرستی سیستماتیک را برگرفته است.

این توئیت مشاور روحانی در حالی منتشر شد که شامگاه دوشنبه، ۵ خرداد در شهر مینیاپولیس ایالت مینه‌سوتای آمریکا یک سیاه‌پوست به نام جورج فلوید توسط مأموران پلیس به قتل رسید.

در تصاویر منتشر شده از این جنایت، نشان داده می‌شود که جورج فلوید در کنار خودرو گشت‌زنی پلیس در پیاده‌رو بی‌دفاع روی زمین افتاده و یک مأمور پلیس سفیدپوست زانویش را بر گلوی او گذاشته است. فلوید در همان حالی که فشار زانوی پلیس او را در وضعیت دشواری قرار داده است، از مأمور خواهش می‌کند زانوی خود را بردارد و میگوید که «لطفاً! من نمی‌توانم نفس بکشم! من را نکش!». بر اساس اخبار منتشر شده توسط رسانه‌های آمریکایی، جورج فلوید هنگام انتقال به بیمارستان در خودروی آمبولانس به دلیل جراحات وارده جان خود را از دست داد.

این اتفاق موجب بر افروخته شدن احساسات بسیاری از مردم دنیا شد. همچنین طی روزهای گذشته هزاران آمریکایی در ایالت مینه‌سوتا در واکنش به خشونت پلیس علیه سیاه‌پوستان دست به اعتراض زدند. این اعتراضات با دخالت پلیس منجر به درگیری‌هایی شد و نیروهای مسلح این ایالت اقدام به شلیک گاز اشک‌آور به سمت معترضان کردند.

قتل یک شهروند سیاه‌پوست آمریکایی و واکنش‌ها و اعتراضات درباره آن در فضای مجازی و فضای حقیقی خشم رئیس‌جمهوری آمریکا را به همراه داشت. ترامپ در واکنش به اعتراضات مردمی در آمریکا در حساب کاربری‌ خود در توئیتر نوشت: این مجرم‌ها یاد و خاطره جرج فلوید را هم خراب می‌کنند. من به آنها اجازه چنین کاری را نمی‌دهم. همین الان با تیم والز، فرماندار ایالت صحبت کردم و به او گفتم که ارتش در این مسیر با او همراه است. هر مشکلی پیش بیاید، ما کنترل را در دست می‌گیریم. وقتی مردم دست به غارت بزنند، ما هم دست به اسلحه می‌بریم. ممنونم.»

اظهارات مملو از خشم ترامپ درباره اعتراضات مردمی علیه خشونت پلیس آمریکا، واکنش توئیتر را برانگیخت؛ به گونه‌ای که این شبکه اجتماعی اعلام کرد که توئیت اخیر ترامپ، قوانین مربوط به مقابله با ترویج خشونت را زیر پا گذاشته است. البته این واکنش توئیتر نیز با حمله ترامپ بی پاسخ نماند. رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به اقدام توئیتر، روز پنج‌شنبه دستوری اجرایی صادر کرد که براساس آن اختیارات شبکه‌های اجتماعی از جمله توئیتر برای کنترل محتوای مطالب منتشر شده کاهش پیدا می‌کند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *