[ad_1]

ایسنا/خراسان رضوی چهل و ششمین جلسه ستاد کرونا استان خراسان رضوی با حضور آیت الله علم الهدی نماینده ولی فقیه در استان، حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی، علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی و اعضای این ستاد به میزبانی آستان قدس رضوی در حرم مطهر امام رضا(ع) تشکیل شد.

حجت‌الاسلام‌ احمد مروی در چهل‌وششمین جلسه ستاد کرونای استان که به میزبانی آستان قدس رضوی انجام شد، ضمن تقدیر از دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف استان خراسان رضوی در همکاری با این آستان مقدس، اظهار کرد: در این مدت تمام دستگاه‌ها و بخش‌های استان نهایت همکاری را با آستان قدس داشتند؛ از علمای محترم استان و خصوصا نماینده محترم ولی فقیه در استان، آیت‌الله علم‌الهدی در پشتیبانی معنوی، سپاس‌گزار هستم.

وی افزود: ما طبق دستور رهبری معظم انقلاب خود را موظف می‌دانیم که مصوبات ستاد ملی کرونا را کاملا اجرا کنیم و تاکنون نیز چنین بوده است، اما همان‌گونه که رهبری معظم انقلاب توجه به دستور ستاد ملی کرونا را به تمام مسئولان متذکر شدند، از ستاد نیز خواستند در خصوص مکان‌های مذهبی با مسئولان مربوطه مشورت شود.

تولیت آستان قدس رضوی ابراز کرد: ما بر اساس نظر کارشناسی مخالف ایجاد محدودیت زمانی برای امر زیارت هستیم و معتقدیم باز و بسته کردن صحن‌های مطهر در زمان‌های مقرر، ضمن این که بی‌احترامی به این حرم مطهر است، خود نقض غرض بوده و باعث ایجاد اجتماع بیشتر مردم می‌شود.

مروی با تأکید بر این که آستان قدس رضوی نه تنها با هیچ بخشی در کشور؛ بلکه با هیچ کجای دنیا قابل قیاس نیست، تصریح کرد: موضوع ابلاغ بازگشایی حرم‌های مطهر با ستاد ملی کرونا است، اما نحوه بازگشایی آن باید برعهده آستان‌های مقدس باشد.

وی با بیان این که روزانه در میان زائران حاضر و سخنان آن‌ها را می‌شنوم، اظهار کرد: زائران از بنده می‌پرسند “شما در سخنرانی خود گفتید نگران سلامت زائران هستم لذا محدودیت زیارت ایجاد کردید، اکنون آیا محدود کردن زمان زیارت در زمان آفتاب و گرمای هوا در راستای سلامت زائران است؟” و من پاسخی برای آن ندارم.

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر این که وظیفه اصلی ما و همه خادمان امام رضا(ع) تکریم زائران است، افزود: شرایط موجود نه تنها در جهت تکریم زائران نبوده، بلکه تهدیدی برای سلامت مردم است و بایستی دولت هرچه سریع‌تر نسبت تصمیمات خود تجدید نظر نماید.مروی با اشاره به این که ما خود را موظف به اجرای دستورات ستاد کرونا می‌دانیم، افزود: هماهنگی باید دو طرفه باشد، اما اکنون چنین شرایطی نیست و ما انتظار داریم ستاد ملی کرونا نظرات کارشناسی آستان‌ها را بشنود و سپس تصمیم بگیرند.

 هیچ‌کسی در امور آستان قدس رضوی منهای نظر متولی حق دخالت ندارد

در ادامه آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی؛ نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان این که آستان قدس رضوی تولیت‌محور است و شرعا هیچ‌کسی در امور آستان قدس رضوی منهای نظر متولی حق دخالت ندارد، ابراز کرد: موضوع ساعات بازگشایی حرم مطهر از اموری بوده که در حوزه اختیارات تولیت آستان قدس رضوی و ستاد ملی کرونا بایستی این امر مهم را به آن‌ها واگذار نماید تا به نحو شایسته با تأکید بر حفظ سلامت مردم انجام شود.

علم‌الهدی در این جلسه خاطرنشان کرد: امروز به سبب شیوع کرونا بسیاری از مردم بی‌کار شده و با مشکلات معیشتی روبه‌رو شده‌اند، خسارت بسیار بزرگی از حیث اقتصادی به مردم وارد شده است، کارشناسان امر باید برای این موضوع تدبیری بیندیشند تا چرخ اقتصاد ضمن رعایت مسائل بهداشتی بچرخد.
 
دانشگاه علوم پزشکی محدودیت ساعت را باعث تراکم جمعیت و تشدید بیماری دانسته است

علیرضا رزم‌حسینی، استاندار خراسان رضوی، نیز در این جلسه به دستاوردهای و موفقیت‌های نظام جمهوری اسلامی در کنترل بیماری کرونا اشاره و ابراز کرد: خوشبختانه نظام جمهوری اسلامی در حوزه پیش‌بینی، پیشگیری، مقابله و درمان این بیماری سربلند بیرون آمد و به لطف امام رضا(ع) موفقیت‌های بسیار خوبی در کنترل این بیماری حاصل شد.

وی با بیان این که رسانه ملی، شبکه‌های مجازی و اصحاب رسانه به خوبی مردم را از خطر این ویروس مطلع کردند، عنوان کرد: حوزه درمان استان در مقابله با ویروس کرونا، امتحان خوبی پس داد و نشان داد توانایی مقابله با این ویروس را دارد به طوری که در استان با حداقل تلفات روبه‌رو شدیم.

رزم‌حسینی تصریح کرد: برخلاف پیش‌بینی‌ها که از رقم خوردن یک فاجعه در استان خراسان رضوی حکایت داشت، به لطف و عنایت حضرت رضا(ع) و یک‌صدایی تمام دستگاه‌ها و بخش‌های استان، امروز استان خراسان رضوی شرایط خوبی را در کنترل این ویروس در کشور دارد.

استاندار خراسان رضوی ضمن تقدیر از همراهی‌ها و همکاری‌های آستان قدس رضوی برای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا، اضافه کرد: من شهادت می‌دهم که آقای مروی تولیت آستان قدس رضوی چه سختی‌هایی را در بستن حرم متحمل شدند و مقاومتی که این بزرگوار در این کار بسیار مهم، سخت و تاریخی برای حفظ سلامت مردم متحمل شدند، قابل تقدیر است؛ هیچ کدام ما قلبا از ایجاد محدودیت برای زیارت راضی نبودیم.

رزم‌حسینی با بیان این که دغدغه‌های تولیت آستان قدس رضوی در خصوص عدم ایجاد محدودیت زمانی برای زیارت را طی مکاتبات و تماس‌هایی به ستاد ملی کرونا منتقل کرده‌ام، عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی کتبا اعلام کرده که محدودیت ساعت باعث تراکم جمعیت و تشدید بیماری می‌شود و باید شرایط تشرف 24 ساعته به حرم مطهر فراهم باشد، این موضوع را به تهران منعکس کردیم و پیگیری نیز می‌کنیم.

بر اساس گزارش آستان‌نیوز، استاندار خراسان رضوی یادآور شد: در مقوله مبارزه با کرونا یک‌صدایی و وحدت رویه در استان خراسان رضوی برقرار بود و همان‌گونه که آغاز ایجاد محدودیت‌ها با همدلی بود، ختم آن نیز با همدلی میان تمام دستگاه‌ها و بخش‌ها خواهد بود.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.