[ad_1]

ایسنا/خراسان رضوی از ویژگی این جشنواره در صف ایستادن و منتظر دریافت کتاب با امضاء نویسنده موردعلاقه است، اما جشنواره بین‌المللی کتاب ادینبورگ امسال متفاوت از سال‌های گذشته است و شما می‌توانید به‌راحتی بر روی مبل نشسته و کتاب موردعلاقه خود را با امضاء نویسنده محبوب دریافت کنید.

به گزارش گاردین، بعد از لغو جشنواره‌های شهری بزرگ تابستان به دلیل شیوع کروناویروس، جشنواره کتاب نیز کاملا آنلاین و با میزبانی از ۱۴۰ کتابخوان و برای اولین بار با امضاء آنلاین کتاب برگزار می‌شود.

این برنامه شامل امضاء ۲۲ نویسنده در انگلستان است که طرفداران ۵۰ کتاب اول خریداری‌شده می‌توانند جلسه امضاء آنلاین کوتاه به مدت حدود یک دقیقه با امکان ضبط با نویسنده مورد علاقه خود داشته باشند.

مدیر این جشنواره، نیک بارلی اظهار کرد: این فرصتی بود که از طریق اینترنت برای سلفی با نویسنده محبوب فراهم‌شده است. امیدواریم این تعامل کوتاه، جذاب باشد. البته طرفداران هنوز هم باید در صف انتظار باشند، اما در یک اتاق انتظار مجازی درحالی‌که در خانه حضور دارند.

نویسندگان حضور یافته در این مراسم آنلاین، رمان نویسان جنایی؛ یان رانکین و وال مک درمید، رمان‌نویس‌ها علی اسمیت و مگی اوفارل ، روزنامه‌نگار گاردین، آملیا جنتلمن، وکیل فیلیپ ساندز و مورخ هالی روبنولد هستند.

وی گفت: این روش می‌تواند به یک‌روند در جشنواره‌های آینده تبدیل شود. جشنواره‌های ترکیبی با تلفیقی از خوانش کتاب در مقیاس‌های کوچکتر که در چادرهایی در مرکز ادینبورگ با رویدادهای پخش‌شده در اینترنت برگزار شود، احتمالا با توجه به مخاطبان متناسب با دنیای پس از کووید-۱۹به یک هنجار تبدیل خواهند شد.

این جشنواره کتاب‌خوانی آنلاین توسط ۱۴۰ نویسنده مانند هیلاری مانتل، آرونداتی روی، برنده جایزه بوکر ۲۰۱۹ برناردین ایاراریستو و سفیر سابق آمریکا در سامانتا پاور در سازمان ملل متحد اجرا می‌شود.

وی گفت: “یکی از دلایلی که ما این جشنواره را با سرمایه بسیار سنگین اجرا کنیم، این است که می‌دانیم سال آینده ۸۰۰ نفر در کنار هم در یک فضای تئاتر کوچک در مرکز ادینبورگ حضور خواهند یافت که شدنی نیست. بنابراین جشنواره آینده ترکیبی و باید به‌صورت آنلاین باشد. “

بارلی خاطر نشان کرد: برگزاری جشنواره‌ها با نگرانی انتشار کربن همراه هستند و مدت‌هاست می‌دانیم که کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای ضروری است. آنچه این بحران ایجاد کرده این است که آنچه باید رخ دهد به هر شکلی اتفاق می‌افتد و ما می‌توانیم افرادی را از سراسر جهان کنار هم جمع کنیم بدون اینکه آن‌ها به سمت ادینبورگ پرواز کنند. “

کتاب‌خوانی شامل برنامه‌های زنده با روی (Roy)، رمان‌نویس هندی کمپین محیط‌زیست است که از طریق وب‌سایت جشنواره از دهلی پخش می‌شود.  همچنین فعال دموکراسی جوشوا وونگ در هنگ کنگ و نویسنده زیمبابوه Tsitsi Dangarembga نیز در این مراسم شرکت دارند.

بارلی گفت: “نویسندگانی که ممکن است برای دریافت ویزا برای ورود به انگلستان با مشکل روبرو باشند، اکنون می‌توانند به‌صورت آنلاین در این مراسم شرکت کنند. وونگ هرگز نمی‌توانست به ادینبورگ بیاید و واقعیت این که او به‌صورت آنلاین به ما می‌پیوندد، موردی شگفت‌انگیز است.”

جشنواره سال گذشته شامل یک مرکز چادرنشین در بوستان‌های میدان شارلوت در شهر جدید گرجستان بود که به همراه تعداد معدودی از مکان‌های ماهواره‌ای میزبان ۹۵۰ رویداد با حضور نزدیک به ۹۰۰ نویسنده برگزار شد.

سال گذشته ۲۵۰هزار نفر از میدان شارلوت بازدید کردند.

بارلی افزود: بهترین نمونه مقایسه‌ای برای اعدادی که می‌توانند از طریق اینترنت انتظار داشته باشند ۵۰۰ هزارنفری بودند که در ماه مه در جشنواره کتاب‌های Hay شاهد رویدادهای پخش زنده بودند.

وی گفت: “ما باید برای تقریباً تعداد نامتناهی از بیننده آماده شویم، بنابراین بسیار مراقب خواهیم بود تا پهنای باند را برای رویارویی با آن هماهنگ کنیم. این‌یک آزمایش برای ما است، بنابراین هر کاری ممکن است. 

جشنواره ادینبورگ رویدادی است که هرسال در ماه آگوست با حضور غول‌های هنری بین‌المللی در ادینبورو برگزار می‌شود. این شهر به مرکز فرهنگی بین‌المللی تبدیل‌شده که افراد تجربه‌های مهیج و شخصی را در اختیار دیگران قرار می‌دهند. این جشنواره، رویداد جهانی فرهنگی پیشرفته محسوب می‌شود که طی ٦٨ سال به‌مرور موفق‌تر و بهتر عمل کرده است.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *