[ad_1]

ایسنا/البرز مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرج گفت: نهالستان‌های سنتی باید با استفاده از الگوهای موفق تولید و تغییر زیرساخت‌ها به تولید ارقام تجاری و به روز دنیا بپردازند.

اسماعیل صارمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به سال جهش تولید و تغییرات اقلیمی کشور و لزوم افزایش بهره وری تولید باغ‌ها، گفت: نهالستان‌های سنتی باید با استفاده از الگوهای موفق تولید و تغییر زیرساخت‌ها به تولید ارقام تجاری و به روز دنیا بپردازند.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت نهالستان ۶۰ هکتاری کرج، افزود: این نهالستان به عنوان نهالستان نمونه کشوری در سال گذشته انتخاب شده و ضروری است تا نهالستان‌های سنتی و کوچک با تجمیع و با استفاده از الگوهای موفق از جمله این نهالستان به سمت ساخت نهالستان های بزرگ و مکانیزه حرکت کنند.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت ایجاد باغ‌های جدید با نهال های اصلاح شده و شناسنامه دار، اظهار داشت: در شهرستان کرج ۴۴۲۰ اصله نهال اصلاح شده و شناسنامه دار در بخش‌های آسارا و مرکزی کرج برای ایجاد باغ های جدید توزیع شده است.

صارمی گفت: برای اجرای پروژه ایجاد باغ و مزرعه گیاهان داروئی ۴۲۰ اصله نهال گردوی پیوندی، ۴۰۰ اصله نهال بادام و ۳۶۰۰ اصله نهال گل محمدی بی خار بیین کشاورزان متقاضی در این دو بخش توزیع شده است.

وی تصریح کرد: با مساعد شدن شرایط جوی کاشت نهال های توزیع شده با نظارت کارشناسان این مدیریت و بر اساس دستورالعمل‌های فنی آغاز خواهد شد.

وی توضیح داد: شهرستان کرج در مجموع دارای ۵۰۵ هکتار نهالستان است که این نهالستان ها سالانه  ۹.۹ میلیون اصله نهال تولید می‌کنند.

 انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *