[ad_1]

ایسنا/کرمان معاون حمل‌ و نقل و امور زیربنایی شهردار کرمان گفت: حدود ۱۵۰ هزار مترمکعب آب به‌ صورت کنترل‌شده از بند خاکی «ده‌ بالا» تخلیه شد.

” محمدعلی قنبری” در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شهرداری کرمان تا پایان بارندگی‌های پنج‌شنبه هفته جاری، سیلاب‌های احتمالی این رودخانه را کنترل خواهد کرد، گفت: پس از بارندگی‌ها، این بند خاکی جهت ساخت سرریز، تحویل دستگاه‌های متولی خواهد شد.

معاون حمل‌ و نقل و امور زیربنایی شهردار کرمان در تشریح وضعیت بند خاکی «ده‌ بالا» با اشاره به اینکه آب‌های رودخانه منطقه ده‌ بالا از سال‌های قبل در پایین‌ دست این روستا، پشت یک خاک‌ریز با ارتفاع کم جمع می‌شد، گفت: با توجه به بارندگی‌های فروردین‌ماه سال گذشته و پیش‌بینی خاتمه خشکسالی‌ها، علی‌رغم اینکه این بند خاکی در حریم شهر کرمان نبود و شهرداری کرمان وظیفه‌ای در خصوص خارج از حریم شهر ندارد، اما برای جلوگیری از ورود سیلاب‌ها به شهر کرمان و وارد شدن خسارت‌های جانی و مالی به همشهریان، در آذرماه ۹۸، با اجرای حدود ۳۵ هزار مترمکعب خاک‌ریزی با تراکم در بالا دست این بند، نسبت به تقویت آن اقدام کرد.

وی افزود: در آذرماه سال گذشته به اتفاق معاون امور عمرانی استاندار کرمان و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی مربوط، از محدوده ده‌ بالا بازدید کردیم که در همان بازدید، پیشنهاد دادیم در این منطقه سد خاکی ساخته شود تا آب‌ها پشت این بند جمع شود.

معاون حمل‌ و نقل و امور زیربنایی شهردار کرمان ادامه داد: در همان بازدید مقرر شد دستگاه متولی ضمن بررسی و مطالعات لازم، این کار را انجام دهد، اما متاسفانه اقدامی انجام نگرفت.

قنبری با بیان اینکه با شروع نخستین بارندگی در زمستان سال گذشته و شروع ترسالی‌ها، چون از هجوم آب از سمت این منطقه به شهر نگرانی داشتیم، جلوی این بند خاکی، 35 هزار مترمکعب خاکریزی تعبیه، ارتفاع بند را افزایش و بند را تقویت کردیم، گفت: با معاونت امور عمرانی استانداری هم مکاتبه کردیم که از دستگاه‌های متولی درخواست شود سرریز این بند خاکی را احداث کنند که باز هم اقدامی نشد.

وی افزود: در بارندگی ۲۴ فروردین‌ماه جاری نیز، در کمتر از ۲۴ ساعت، حدود ۵۰۰ هزار مترمکعب آب پشت این بند بدون سرریز جمع شد؛ تا جایی که امکان تخریب بند وجود داشت.

قنبری تصریح کرد: اگر این بند خاکی در آذرماه سال گذشته توسط شهرداری کرمان تقویت نشده بود، در بارندگی روز ۲۴ فروردین امسال، ضمن تخریب بند، سیلاب‌ها وارد شهر شده و خسارت‌های زیادی به خانه‌های شهروندان کرمانی وارد می کرد.

معاون حمل‌ و نقل و امور زیربنایی شهردار به نشست اخیر ستاد مدیریت بحران استان اشاره کرد و گفت: در جلسه ستاد بحران استان، قرار شد شهرداری سرریز موقت بند را احداث کرده و همچنین سیلاب‌های بارندگی‌های روزهای آینده (۲۸ فروردین) را نیز کنترل کند؛ بنابراین، در مورخ ۲۵ و ۲۶ فروردین، سرریز موقت این بند خاکی توسط شهرداری کرمان ساخته شد.

قنبری در خصوص همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی در تقویت بند خاکی ده‌ بالا با تشکر از همراهی معاون امور عمرانی استاندار در تشکیل جلسه ستاد مدیریت بحران استان گفت: علی‌رغم اینکه بند خاکی ده‌ بالا، خارج از محدوده شهر بود و شهرداری کرمان وظیفه‌ای برای ورود به خارج از محدوده شهر ندارد، اما با توجه به نگرانی که وجود داشت، تقویت این بند خاکی را شروع کردیم؛ ضمن آنکه از معاونت امور عمرانی استانداری درخواست کردیم سایر دستگاه‌ها ضمن انجام وظیفه ذاتی خود، در این زمینه به شهرداری کرمان کمک کنند.

وی افزود: پس از آن، با  هماهنگی معاونت امور عمرانی استانداری، بیل مکانیکی ارتش و یک بیل مکانیکی و بولدوزر بخش خصوصی اعزام شد که همان روز اول مشغول به‌کار بودند و ضمن تشکر مجدد از شرکت گاز و هلال احمر، این دو نهاد نیز پمپ‌های جمع‌آوری آب را به کمک آوردند که با توجه به شرایط منطقه، مورد استفاده قرار نگرفت.

معاون حمل‌ و نقل و امور زیربنایی شهردار کرمان بیان کرد: شهرداری نیز دو بیل مکانیکی از بخش خصوصی و یک بیل مکانیکی از ماشین‌آلات سازمان عمران را به‌ کار گرفت که این ماشین‌ آلات و تمام پرسنل کارگری سازمان عمران، طی دو روز گذشته مشغول به‌کار بودند.

قنبری با اشاره به جلسه ستاد مدیریت بحران گفت: در جلسه فوق‌العادۀه ستاد مدیریت بحران استان، قرار شد شهرداری کرمان تا پایان بارندگی‌های اخیر، آب را در سد کنترل کند که در این زمینه اقدامات لازم انجام گرفت؛ همچنین تصمیم گرفته شد آب منطقه‌ای برای انحراف مسیر آب در پایین‌ دست و اصلاح رودخانه، اقدام کند تا آب به داخل شهر وارد نشود و در پایین‌ دست بند خاکی پخش شود که امیدواریم با اقدامات انجام گرفته، در بارندگی‌های پیش رو، مشکلی به‌وجود نیاید.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *