[ad_1]

ایسنا/قزوین رئیس پلیس راهور استان قزوین با اشاره به اینکه برای مراجعه به مراکز تعویض پلاک خودرو طرح زوج و فرد را اجرایی کردیم؛ تشریح کرد: افراد با رقم آخر پلاک زوج در روزهای زوج و افراد دارای پلاک فرد در روزهای فرد مراجعه کنند و بنا بر دستور فرمانده انتظامی استان قزوین افرادی که با پلاک غیر آن روز مراجعه کنند و انقضای وکالتنامه آنان پایان آن روز باشد در همان روز به کار این افراد رسیدگی خواهد شد.

سرهنگ مهرداد حسن‌پور، رئیس پلیس راهور استان قزوین، امروز نهم ازدیبهشت ماه در نشست با اصحاب رسانه که در محل راهنمایی و رانندگی استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: کادر درمانی در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار داشتند و پلیس نیز برای اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در خط مقدم معابر و جاده‌ها قرار داشت و تا پایان کرونا نیز در این خط انجام وظیفه خواهد کرد؛ البته باید بگویم پلیس برای انجام وظیفه از هیچ امری کوتاهی نخواهد کرد همان‌گونه که مشاهده کردیم انجام وظیفه به بهای جان باختن چند تن از همکاران ما تمام شد.

وی ادامه داد: بنابر نظر فرمانده انتظامی استان قزوین پلیس باید لحظه‌به لحظه همراه مردم باشد و ما نیز در ورودی و خروجی شهرها و صحنه‌هایی که مردم نیازمند امنیت هستند در کنارشان حضور داریم تا کرونا را شکست دهیم.

رئیس پلیس راهور استان قزوین خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع کرونا و ازدحام موجود در مراکز تعویض پلاک این مراکز به دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا از بیستم اسفندماه تعطیل شدند.

وی عنوان کرد: در اوایل اردیبهشت ماه ستاد ملی مبارزه با کرونا پروتکل موارد بهداشتی را برای بسیاری از صنوف و ارگان‌ها از جمله پلیس ارسال کرد بر همین اساس مراکز تعویض پلاک با شرط  رعایت موارد مطرح شده در پروتکل بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی از ششم اردیبهشت ماه آغاز به کار کرد.

حسن‌پور با اعلام اینکه پنج مرکز تعویض پلاک در سطح استان قزوین مشغول به ارائه خدمات هستند، افزود: در خصوص رعایت پروتکل بهداشتی بنا بر دستور فرمانده انتظامی استان قزوین اکیپی متشکل از پلیس راهنمایی و رانندگی، نماینده راهگشا و نماینده بهداری ناجا از مراکز تعویض پلاک بازدید داشت تا در صورت رعایت پروتکل بهداشتی این مراکز آغاز به کار کنند.

وی بیان کرد: طی بازدید صورت گرفته مشاهده شد که موارد بهداشتی رعایت شده است، بنابراین این مراکز از ششم اردیبهشت ماه در استان قزوین آغاز به کار کردند.

رئیس پلیس راهور استان قزوین گفت: در مراکز تعویض پلاک مراجعه کنندگان با مشکل اتمام انقضای وکالتنامه‌های خود مواجه هستند و بسیاری از آنان خواستار رفع این مشکل بودند که باید بگوییم وکالتنامه منشأ حقوقی دارد و پلیس نمی‌تواند در آن ورود پیدا کند البته لازم به ذکر است که بگوییم مسئولین امر پیشنهاداتی ارائه کرده‌اند و منتظر ابلاغیه آن‌ها هستیم.

وی با تأکید بر اینکه افرادی که وکالتنامه آنان دارای اعتبار است در روزها و هفته‌های آتی به مراکز تعویض پلاک خودرو مراجعه کنند، تشریح کرد: مراجعه کنندگان برای جلوگیری از ازدحام در مراکز تعویض پلاک خودرو باید مدارک کامل اعم از اسناد مالکیت خودرو، برگه سبز، مفاصا حساب خلافی، کارت خودرو، بیمه نامه،کارت ملی طرفین و مدارک احراز سکونت را به همراه داشته باشند.

حسن‌پور اشاره کرد: به مردم توصیه می‌شود قبل از مراجعه به مراکز تعویض پلاک خلافی خودرو خود را از مراکز پلیس+۱۰ دریافت کنند چون ممکن است ساعت‌ها در صف بایستند و سپس متوجه شوند که شکایت داشته‌اند.

وی اظهار کرد: برای جلوگیری از شیوع کرونا علاوه بر رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به مردم توصیه شده است ماسک، دستکش و حتی خودکار شخصی به همراه داشته باشند. در این مراکز صندلی‌ها با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی چینش و فضا و سطوح نیز توسط ضدعفونی‌کننده گندزدایی شده است و کارکنان این مراکز نیز موظف هستند ماسک و دستکش داشته باشند.

رئیس پلیس راهور استان قزوین تشریح کرد: مراجعه کنندگان باید بر اساس رقم پایانی پلاک خود به مراکز تعویض پلاک خودرو مراجعه کنند بنابراین افراد با رقم آخر پلاک زوج در روزهای زوج و افراد دارای پلاک فرد در روزهای فرد به این مراکز مراجعه داشته باشند، بنا بر دستور فرمانده انتظامی استان قزوین افرادی که با پلاک غیر آن روز مراجعه کنند و انقضای وکالتنامه آنان پایان آن روز باشد در همان روز به کار این افراد رسیدگی خواهد شد؛ تلاش داریم افراد هزینه مضاعف متحمل نشوند. همچنین باید متذکر شویم پرداخت عوارض شهرداری و دارایی ملاک مورد عمل پلیس نیست.

وی اعلام کرد: تا پیش از این ساعات کاری مراکز تعویض پلاک از ساعت ۷ صبح تا ۱۴ بود که این زمان تمدید و تا ساعت ۱۷ افزایش پیدا کرده است.

حسن‌پور یادآور شد: پلیس راهور پیشنهاد داده است وکالتنامه افراد تمدید شود و به مراجعه‌کنندگان بر اساس حروف و شماره خودرو به صورت پیامک نوبت داده شود تا شاهد ازدحام جمعیت در مراکز نباشیم.

فعالیت آموزشگاه‌های رانندگی قزوین؛ به زودی

وی خبر داد: آموزشگاه‌های راهنمایی و رانندگی مانند دیگر مراکز از اسفندماه تعطیل شدند؛ آموزشگاه‌ها نیز با رعایت پروتکل بهداشتی می‌توانند فعالیت خود را از سر گیرند.

رئیس پلیس راهور استان قزوین بیان کرد: طی چند روز گذشته تیمی متشکل از بازرسی راهور، نماینده بهداری ناجا و نماینده راهگشا به آموزشگاه‌ها مراجعه و از آن‌ها بازدید کردند و نتیجه بازدید فردا اعلام خواهد شد؛ اگر آموزشگاه‌ها پروتکل بهداشتی را رعایت کرده باشند بنا بر دستور فرمانده انتظامی استان قزوین بازگشایی خواهند شد.

وی یادآور شد: ۳۹ آموزشگاه رانندگی در سطح استان قزوین مشغول ارائه خدمات است که ۱۳ آموزشگاه در قزوین، هفت آموزشگاه در تاکستان، ۶ آموزشگاه در البرز، هفت آموزشگاه در بوئین زهرا، چهار آموزشگاه در آبیک و ۲ آموزشگاه در شهرستان آوج فعالیت دارند.

حسن‌پور تصریح کرد: مدیران آموزشگاه‌ها موظف هستند روی موارد بهداشتی نظارت کنند. در آموزش عملی مربیان، هنرآموز و همراه هنرآموز باید دستکش و ماسک داشته و شیشه‌های خودرو نیز پایین باشد اگر مربیان این موارد را رعایت نکنند از ادامه فعالیت آنان جلوگیری به عمل خواهد آمد و کارت آنان باطل می‌شود.

وی گفت: در آینده نزدیک آزمون عملی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از سر گرفته خواهد شد ولی تاریخ دقیق آن مشخص نیست، برای آزمون کتبی نیز صندلی‌ها با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی چینش و آزمون برگزار خواهد شد ولی زمان دقیق آن مشخص نیست.

کارتکس افرادی که در مدت کرونا منقضی شده اعتبار دارد

رئیس پلیس راهور استان قزوین اشاره کرد: افرادی که مهلت کارتکس آنان در مدت تعطیلی آموزشگاه‌ها منقصی شده هنوز اعتبار دارد و می‌توانند برای دریافت خدمات مراجعه کنند.

وی افزود: در سال ۹۸ نسبت سال ۹۷ مجموع تصادفات ۳۵ درصد کاهش ضمناً میزان تصادفات فوتی نیز ۱۱ درصد کاهش، تصادفات جرحی ۱۰ درصد کاهش و تصادفات خسارتی نیز ۳۸ درصد کاهش داشته است. همچنین در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ تعداد افراد فوتی ۱۳ درصد کاهش داشت.

حسن‌پور در خصوص علت کاهش آمار تصادفات گفت: پلیس، راه‌ها، معابر و نقاط حادثه‌خیز را برای اصلاح به شهردای و استانداری اعلام می‌کند آنان مکلف به اصلاح هستند چون برابر تبصره سه ماده ۱۴ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی می‌توانیم ارگان‌هایی که در تصادف دخیل هستند را مقصر اعلام کنیم و در این میان کاری با پیمانکار نداریم و هر دستگاه با پیمانکار مربوطه طرف است.

وی بیان کرد: در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ شاهد کاهش ۶۶ درصدی توقیف موتورسیکلت و ۴۴ درصدی توقیف خودرو بودیم و علت آن در این است که در یک مقطع زمانی تصمیم گرفتیم خلافی خوردوهای با بیش از یک میلیون تومان خلافی را تقسیط کنیم.

رئیس پلیس راهور استان قزوین گفت: در فروردین ۹۹ نسبت به مدت مشابه فروردین ۹۸ مجموع تصادفات ۶۸ درصد کاهش داشت که تصادف جرحی ۳۳ درصد کاهش، تصادفات خسارتی ۷۱ درصد کاهش  و مجروحین  نیز ۳۷ درصد کاهش داشت.

وی در اشاره به مسیرهای دوچرخه سواری عنوان کرد: از زمانی که‌ معابر دوچرخه سواری تعبیه شد فوتی و جرحی دوچرخه سوار نداریم چون ایمنی را برای این قشر تأمین کردیم.

حسن‌پور در پایان یادآور شد: برخی می‌گویند چرا مسیر دوچرخه تعبیه شده است که در پاسخ آنان باید بگوییم که اگر همه خیابان‌ها را دو طبقه کنیم باز ازدحام داریم. جلوی هر خانه چندین خودرو مشاهده می‌کنیم و در هر منزل چند خودرو وجود دارد به همین دلیل معابر شهر پاسخگوی خودروهای شخصی و تک‌سرنشین نیست و باید استفاده از وسایل نقلیه عمومی مانند تاکسی، اتوبوس و حتی دوچرخه را فرهنگ‌سازی کرد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *