[ad_1]

یک جامعه شناس استفاده از تکنولوژی‌های ارتباطی برای پر کردن فاصله اجتماعی همزمان با شیوع کرونا را تعیین کننده‌ترین ویژگی‌های فرهنگی سبک زندگی پساکرونایی دانست و گفت: فضای مجازی،‌ حضور انسان در محیط بیرون از خانه خویش را محدود خواهد کرد و این می‌تواند مقدمه‌ای برای بهره‌گیری از تکنولوژی‌های هوشمند کنترل‌پذیر از راه دور در آینده باشد.

عباس فقیه خراسانی در گفت ‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در دنیای پیش‌بینی ناپذیر امروز که هر لحظه آن با لحظه دیگر متفاوت است نمی‌توان دریافت که سبک زندگی دنیای پسا کرونا چه ابعادی دارد، افزود: اما آنچه که این روزها می‌گذرد نشان از تسلیم بشر در برابر سبک زندگی جدیدی است که نماد آن قرنطینگی است.

وی ادامه داد: این روزها قرنطینه آداب خاص خودش را دارد، نه فقط برای آدم‌ها بلکه برای اشیایی هم که از خارج از خانه به آن وارد می شوند، اینگونه است. در قرنطینه ماندن هم اصولی دارد که اقتدار علم به آنها حکم می‌کند؛ علمی که می‌تواند نویدبخش در امان ماندن و حل شدن مساله کرونا باشد.

این جامعه شناس با بیان اینکه علمی شدن زندگی در دوران کرونا باورهای نهادینه شده را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد تا آنجا که آدمی با بدن خویش نیز احساس غریبگی می‌کند، اظهار کرد: تا جایی که در تصور انسان هر قسمت از بدن می‌تواند ناقل بیماری باشد و اعضای بدن با یکدیگر نیز پیش از انجام آداب بهداشت غریبه می‌شوند.

فقیه خراسانی با اشاره به اینکه علم در درون خود شیوه‌ای نیز برای پرکردن اوقات فراغت اجباری دارد، توضیح داد: مهم‌ترین شیوه مذکور تکنولوژی‌های ارتباطی است. فضای مجازی، شکاف «فاصله فیزیکی» را پر می‌کند و فعالیت‌های اجتماعی را از خرید تا آموزش به درون خود می‌کشد.

وی تاکید کرد: خو گرفتن به این نوع از زندگی است که می‌تواند یکی از تعیین کننده‌ترین ویژگی‌های فرهنگی سبک زندگی پساکرونایی باشد. توانمندسازی جامعه در راستای افزایش کیفیت زندگی در دوران قرنطینه از بعد فرهنگی آن شامل فراهم کردن زیرساخت‌های یک زندگی پر سرعت آنلاین هم هست.

این جامعه شناس در ادامه تصریح کرد: به عبارت دیگر می‌توان به توسعه‌ای اشاره کرد که در زمان بحران اتفاق افتاده و می‌تواند در تعیین مسیر سبک زندگی نقشی اساسی داشته باشد. اقتدار علم، تعیین کننده سبک زندگی پساکرونایی است. اگرچه پاندمی کرونا در غیاب دانش اتفاق نمی‌افتاد، اما دانش می‌تواند خطای خود را جبران کند.

فقیه خراسانی توضیح داد: فضای مجازی،‌ حضور انسان در محیط بیرون از خانه خویش را محدود خواهد کرد و این می‌تواند مقدمه‌ای برای بهره گیری از تکنولوژی‌های هوشمند کنترل پذیر از راه دور در زمینه‌های گوناگون زندگی بشری از کشاورزی تا صنعت باشد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *