[ad_1]

بازی ایران و آرژانتین نقطه عطفی در دوران بلند مدت حضور کارلوس کی‌روش در ایران بود و از آن بازی، اهالی فوتبال به این باور رسیدند که دوران جدیدی در فوتبال ایران آغاز شده است.

به گزارش ایسنا، ۳۱ خرداد از آن روزها است که در تاریخ فوتبال ایران ثبت شده و برخلاف ۸ آذر که یادآور یک حماسه بزرگ است، این یکی با حسرت بزرگی همراه شده است؛ حسرتی که زمینه‌ای به رنگ غرور و بالندگی دارد و زمینه ساز موفقیت در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و متوقف کردن پرتغال و اذیت کردن اسپانیا شد.  

لیونل مسی، بهترین بازیکن حال حاضر فوتبال جهان و بهترین بازیکن جام جهانی ۲۰۱۴ که شاه کلید قفل دروازه ایران را در مشتش داشت، درباره این بازی می‌گوید: واقعیت این است که ما بازی سختی را پشت سرگذاشتیم. باید صادقانه بگویم که ایران نمایش خوب و عالی داشت و راه‌های نفوذ ما را بسته بود. آن‌ها نه تنها من را بلکه همه بازیکنان آرژانتین را مهار کرده بودند.

ستاره آرژانتینی درباره لحظه‌ای که قفل دروازه رضا حقیقی را گشود می‌گوید: وقتی گل زدم لحظه فوق العاده‌ای بود. ایران با سیستم تدافعی به دنبال استفاده از موقعیت‌ها بود. به همین خاطر شکستن سد دفاعی ایران سخت بود.

بازی با آرژانتین برای فوتبال ایران رنگ و بوی دیگری هم دارد؛ وقتی مازیچ خطای زابالتا روی اشکان دژاگه در محوطه جریمه آرژانتین را ندید و نقطه پنالتی را اعلام نکرد، ایرانی‌ها بیشتر از هر زمانی دوست داشتند ویدیو چک وجود داشت و حق ایران زنده می‌شد.

بازیکنان حاضر در ترکیب تیم ملی فوتبال ایران درباره این بازی با حسرت صحبت می‌کنند و شاید وقتی به خواب می‌روند، دفاع جانانه و موقعیت‌های گلزنی از دست رفته، پنالتی سوخته شده، ثانیه های پایانی بازی و ضربه فنی لیونل مسی را بارها مقابل چشمان خود مرور می‌کنند.

۱۴ بازیکن ایرانی حاضر در این مسابقه و کارلوس کی‌روش که فراتر از یک ستاره برای تیم ملی ایران بود، درباره این بازی نظرات جالبی دارند.

کارلوس کی‌روش که ستاره تیم ملی ایران روی نیمکت بود و مازیچ را عامل ناکامی تیمش می‌دانست می‌گوید: ما در نیمه اول رنج کشیدیم. در نیمه دوم قوی‌تر شدیم. یک تیم نابغه داشت، تیم دیگر بازیکنان تلاشگر. در پایان بازی دو فرد تفاوت در بازی به وجود آوردند. اول داور و نفر دوم مسی بود. چیزی برای گفتن ندارم. داور و مسی در بازی تفاوت به وجود آوردند.

جواد نکونام بازیکنی است که قبل از رسیدن توپ به آرژانتین و انتقال آن به لیونل مسی و ضربه نهایی به داخل دروازه ایران، توپ را لو داده و برخی او را مقصر آن گل استثنایی می‌دانند. نکونام درباره این بازی می‌گوید: خوشحالم تقصیرها را گردن من می‌اندازند اما گل مسی استثنایی بود. تیم سال ۲۰۱۴ تیم‌ترین، تیمی بود که من در آن بازی کردم.

علیرضا حقیقی ستاره ایران در این مسابقه بود که کی‌روش با چشم پوشی روی نام دروازه بان‌های نامدار، او را در ترکیب قرارداد. وی درباره گل مسی می‌گوید: فوتبال همین است و همیشه حق به حقدار نمی‌رسد. به جرات می‌توانم بگویم که حق‌ ما پیروزی بود. متاسفانه بازی را در دقیقه ۹۱ واگذار کردیم. ضربه مسی جایی رفت که نباید می رفت.

سید جلال حسینی مدافع باتجربه و کم اشتباه تیم ملی در این مسابقات بود که درباره این بازی می‌گوید: همه دنیا دیدند که ما با قلبمان بازی کردیم. متأسفانه بازیکن آرژانتین من را هل داد و نتوانستم ضربه سر خوبی را بزنم.

رضا قوچان نژاد، مهاجم تیم ملی در جام جهانی و زننده تک گل ایران در این رقابت‌ها می‌توانست دروازه آرژانتین را باز کند. او هنوز هم حسرت شکست در این مسابقه را می‌خورد. رضا می‌گوید: هنوز هم که به این بازی فکر می‌کنم ناراحت می‌شوم و یادآوری این دیدار من را عذاب می‌دهد.

اشکان دژاگه که در موقعیت تک به تک با رمرو توسط مدافع آرژانتین در داخل محوطه جریمه سرنگون شده از اشتباه داور مسابقه می‌گوید: یکی از فرصت‌هایی که صددرصد به ما داده نشد مربوط به پنالتی بود اما فوتبال است و نمی‌توان بعد از بازی درباره موقعیت‌های از دست رفته صحبت کرد. به تمام دنیا نشان دادیم که می‌توانیم مقابل تیم‌هایی مثل آرژانتین خوب بازی کنیم.

علیرضا جهانبخش، تعویض طلایی ایران در این مسابقه که در این بازی به تازگی پشت لبش سبز شده بود می‌گوید: با کسب یک افتخار بزرگ و تاریخی، فقط دو دقیقه فاصله داشتیم. واقعا حیف شد که گل خوردیم. این گل را فقط مسی می‌توانست به ثمر برساند.

هنوز تصویر زانو زدن امیرحسین صادقی بعد از گل لیونل مسی در ذهن مخاطبان ایران نقش بسته است. مدافع تیم ملی در این مسابقه می‌گوید: ما اگر امروز به آرژانتین باختیم فقط به مسی باختیم و البته داور هم اشتباه‌هایی داشت.

کسانی که بازی ایران و آرژانتین را دیده باشند، به خاطر دارند که کی‌روش سمت راست خط دفاعی را به پژمان منتظری سپرده بود و او توانست بارها جلوی حملات این تیم را بگیرد و حتی به سمت دروازه آلبی سلسته نفوذ کند. منتظری از این بازی اینطور یاد می‌کند: فکر نمی‌کردیم که بتوانیم این قدر خوب برابر آرژانتین بازی کنیم. درست است که به آرژانتین باختیم اما حداقل می‌توانستیم یک امتیاز از این تیم بگیریم. بچه‌ها خوب بازی کردند و مردم ایران را خوشحال کردند. همین مسئله برای ما ارزش دارد.

هنوز دریبل زیبای مهرداد پولادی روی لیونل مسی در ذهن ها نقش بسته است. او درباره این دیدار می‌گوید: ما موقعیت‌های خوبی را از دست دادیم و تنها یک بازیکن هست که می‌تواند نتیجه‌ بازی را در آخر بازی عوض کند و او هم مسی است. خدا را شکر بازی‌ای کردیم که ملت به آن افتخار می‌کند. از این پس همه تیم‌ها به ما احترام می‌گذارند.

آندارنیک تیموریان که در مرکز زمین یکی از بهترین بازی هایش را مقابل ستاره های آرژانتین اراده کرد می‌گوید: بازی خیلی خوبی برابر آرژانتین انجام دادیم و مثل مرد جلوی آن‌ها جنگیدیم.  فکر نمی‌کنم اختلاف ما و آرژانتین یک گل باشد اما برابر این تیم خیلی خوب بازی کردیم.

احسان حاج صفی دیگر بازیکنی است که مقابل آرژانتین و ستاره های این تیم نمایش بی نقصی داشت و وقتی از زمین بیرون رفت، ایران از جای خالی او ضربه خورد. حاج صفی که هنوز به آن خطای پنالتی فکر می کند، می گوید: اگر سیستم VAR در آن مقطع بود، ما چه گلی که به آرژانتین نمی‌زدیم.

خسرو حیدری، دیگر بازیکنی که در این دیدار به عنوان یار تعویضی وارد زمین شده بود می گوید: صبح روز بازی بچه‌ها بین خودشان می‌گفتند بیشتر از دو گل از آرژانتین نخوریم تا شکست آبرومندانه‌ای داشته باشیم!

رضا حقیقی، بازیکن جوان ایران دار جام جهانی ۲۰۱۴ که اکنون نامی از او در فوتبال ایران دیده نمی‌شود، یکی از تعویض‌های تیم ملی بود. او درباره بازی می‌گوید: ما واقعاً می‌توانستیم آرژانتین را ببریم و بازیکنان به این خودباوری رسیده بودند. دیدید که آرژانتینی‌ها وقتی به گل رسیدند خیلی خوشحال بودند و وقت تلف می‌کردند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.