[ad_1]

ایسنا/مرکزی سرپرست کمیته امداد استان مرکزی گفت: سال گذشته سه هزار و 286 فرصت شغلی با اعتبار هزار و 179 میلیارد و 966 میلیون ریال از منابع صندوق قرض الحسنه امداد ولایت کمیته امداد، اشتغال روستایی و منابع تکلیفی بند ب تبصره 16 در حوزه مددجویی و اقشار ضعیف جامعه ایجاد شده است.

عدالت بهرامی روز چهارشنبه سوم فروردین ماه در نشست با اصحاب رسانه اظهار کرد: سال گذشته با سیل آغاز شد و پس از طی مشکلات و جریان‌های مختلف از جمله تحریم‌های ظالمانه در نهایت با شیوع ویروس کرونا خاتمه پیدا کرد که البته غالب این مشکلات به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در روند عملکرد کمیته امداد در زمینه خدمت رسانی به مددجویان و دریافت کمک‌های مردمی بی تاثیر نبوده است.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در خصوص سیل بهار سال گذشته افزود: با فضاسازی صورت گرفته از سوی رسانه‌ها، خیزش خوبی در این راستا رخ داد و دستگاه‌های متعدد برای کمک به آسیب دیگان از سیل وارد میدان شدند که در این راستا کمیته امداد بالغ بر 96 میلیارد و 446 میلیون و 106 هزار ریال به سیل زدگان به صورت نقدی و غیرنقدی کمک کرد.

سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) استان مرکزی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تاکید بر سرعت بخشی به ارائه خدمات الکترونیکی و ترغیب و تشویق مددجویان تحت حمایت به خدمات غیرحضوری تصریح کرد: با بسترسازی انجام شده 27 سرفصل مورد نیاز مددجویان تحت حمایت با هدف کاهش بار مراجعات به دفاتر کمیته امداد و تسریع در روند خدمت رسانی به جامعه تحت پوشش این نهاد به صورت الکترونیکی ارائه می‌شود.

بهرامی بیان کرد: همچنین متقاضیان در صورت عدم دسترسی به اینترنت و یا به دلایل مشکلات فنی، می‌توانند از طریق سامانه تلفنی ارتباطات مردمی با تماس از طریق شماره 096887 درخواست خود را به مددکاران کمیته امداد اعلام کنند که رسیدگی به درخواست ها از طریق کد پیگیری که در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد، قابل پیگیری است.

وی با بیان اینکه آمار مبتلایان مددجویان کمیته امداد به کرونا کمتر از 100 نفر بوده، اضافه کرد: در شرایط شیوع ویروس کرونا به 11هزار و 731 نفر از سالمندان و بیماران صعب العلاج تحت حمایت کمیته امداد 6 میلیارد ریال از منابع ملی و 4 میلیارد ریال از منابع استان برای تهیه اقلام بهداشتی تعلق گرفته است.

سرپرست کمیته امداد استان مرکزی خاطرنشان کرد: شیوع ویروس کرونا سبب آسیب به برخی کسب و کارهای مددجویان شد که در این راستا  7میلیارد ریال بابت حمایت از این افراد به صورت بلاعوض پرداخت شده و همچنین استمهال سه ماهه اقساط وام مددجویان از دیگر اقدامات حمایتی برای مددجویان بوده است.

بهرامی با اشاره به توزیع 16هزار و 870 لیتر موادضدعفونی و 22هزار و 500 بسته اقلام بهداشتی بین مددجویان اضافه کرد: با هماهنگی گروه‌های جهادی و مرکز نیکوکاری در سراسر استان، 44 کارگاه خیاطی که از طریق طرح خودکفایی فعال شده بودند، اقدام به تولید 590 هزار و 552 ماسک و 153هزار و 120 گان بیمارستانی کردند.

وی با اشاره به مسائل بودجه‌ای افزود: 48هزار و 446 خانوار، بالغ بر 86هزار و 786 نفر از خدمات کمیته امداد دریافت خدمت می‌کنند که 44هزار و 525 نفر چندخدمتی، 9هزار و 812 نفر تبصره 14 و مابقی تک خدمتی هستند.

سرپرست کمیته امداد استان مرکزی ادامه داد: در سال جهش تولید  یکی از مهمترین رویکردهای کمیته امداد، توانمندسازی خانواده‌ها بر اساس سیاست اسناد بالادستی است که این مهم به دو حوزه ایجاد اشتغال و فرهنگی تقسیم می‌شود و این نهاد حمایتی در تلاش است که در راستای ایجاد اشتغال خانواده‌های مددجو با یک پالایش مناسب اقدام به ایجاد شغل برای مددجویان کنند، همچنین ارتقا مسائل اعتقادی، فرهنگی، ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی و… نیز از مواردی است که در دستور کار این نهاد حمایتی قرار دارد.

بهرامی بیان کرد: سال گذشته سه هزار و 286 فرصت شغلی با عتبار هزار و 179 میلیارد و 966 میلیون ریال از منابع صندوق قرض الحسنه امداد ولایت امداد، اشتغال روستایی و منابع تکلیفی بند ب تبصره 16 در حوزه مددجویی و اقشار ضعیف جامعه ایجاد شده است و امسال نیز بنا بر این است که چهار هزار و 425 فرصت شغلی با اعتبار هزار و 496 میلیارد و 944 میلیون ریال ایجاد شود.

وی در رابطه با اقدامات کمیته امداد در حوزه مسکن یادآور شد: سال گذشته سه هزار و17 مورد خدمت در حوزه مسکن با اعتباری بالغ بر 173 میلیارد و 183 میلیون ریال ارائه و 917 واحد منزل مسکونی که غالبا در سیل اسیب دیده بودند در شهر وروستا احداث و دو هزار و 33مورد مسکن نیز بازسازی و نوسازی شده و امسال نیز خرید و احداث 60 واحد مسکونی شهری با 18 میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده است.

سرپرست کمیته امداد استان مرکزی ادامه داد: امسال در راستای ساخت مسکن، به دنبال یک طرح ویژه، ساخت هزار واحدمسکونی(200 واحد در روستا و 800 واحد در شهر) با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و کمیته امداد کشور و استاندار پیش بینی شده که تامین زمین بر عهده استاندار استان مرکزی قرار گرفته و در مرحله نخست زمین مورد نیاز 480 واحد از این منازل مشخص شده است.

بهرامی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از اعتبارات باید در ساخت این هزار واحد هزینه شود گفت: در این راستا 262 میلیارد اعتبار اولیه برای ساخت این تعداد مسکن پیش بینی شده که نیاز است خیرین استان در جهت تامین اعتبار استانی برای این مهم حمایت لازم را انجام دهند.

وی اضافه کرد: پیش  بینی شده در سال جدید در حوزه های حمایت و سلامت از جمله پرداخت مستمری ماهیانه، خدمات درمانی، خدمات جهیزیه و … 162هزار و 985 مورد خدمتی در حوزه حمایت با اعتبار هزارو 933 میلیارد و 252 میلیون ریال ارائه شود.

سرپرست کمیته امداد استان مرکزی با اشاره به در پیش بودن ماه مبارک رمضان بیان کرد: در آستانه ماه مبارک رمضان رزمایش بخشش ایرانیان و اطعام مهدوی به منظور دستگیری از نیازمندان در استان اغاز شده است. تلاش بر این است در این راستا 450 هزار سبدکالا با سرانه هر سبد بیش از سه میلیون و 500 هزار ریال با اعتبار 157 میلیارد و 500 میلیون ریال تهیه و بین نیازمندان توزیع شود.

بهرامی افزود: از ابتدای ماه مبارک رمضان، به نیت یاران امام زمان(عج) 313 آشپزخانه در کشور راه اندازی می‌شود که سهم استان مرکزی 9 آشپرخانه به منظور ساماندهی نذورات ماه رمضان است که طبخ و بسته بندی نذورات در قالب طرح “همسفره” با عنوان اطعام مهدوی و در راستای رزمایش گسترده مواسات و همدلی  در این آشپزخانه‌ها با حضور ناظر از  مرکز بهداشت انجام می شود.

وی بیان کرد: از این تعداد چهار آشپزخانه در سطح اراک، دو آشپزخانه در ساوه، دو آشپزخانه در خمین و یک آشپزخانه در محلات فعالیت می‌کنند که در این طرح از ظرفیت خیران و دستگاه ها در راستای حمایت از نیازمندان و اقشار آسیب پذیر از کرونا استفاده می‌شود.

سرپرست کمیته امداد استان مرکزی افزود: از جمله برنامه های کمیته امداد در این رزمایش  پیش بینی مساعدت نقدی برای مددجویان کمیته امداد با اعتبار یک میلیاردو ۷۰۰میلیون تومان به صورت بلاعوض و چهار میلیاردو ۹۰۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه و استمهال وام‌هایی که سررسید شده برای خانواده‌های اولویت‌دار از جمله زنان سرپرست خانواده، بیماران صعب‌العلاج و افرادی که دارای کودکان سوءتغذیه هستند، است.

وی با اشاره به اینکه جذب سه هزار و ۵۰۰ حامی برای کودکان یتیم و طرح محسنین نیز یکی دیگر از برنامه‌های کمیته امداد استان است گفت: در رزمایش کمک مومنانه مردم می‌توانند از طریق پایگاه الکترونیکی و با مراجعه به دفاتر کمیته امداد و مراکز نیکوکاری شرکت کنند که بیش از 104 دفتر نیکوکاری در سطح استان فعالیت دارند.

بهرامی در ادامه بیان کرد:  در سال گذشته با اجرای طرح مفتاح الجنه از چهار هزار خانواده تحت حمایت با حضور مسئولان بازدید و به مشکلات آنها رسیدگی شد که در این خصوص در سال جاری با وجود شیوع بیماری کرنا این طرح به صورت غیر حضوری برگزار می شود. کمیته امداد گزارشی از خانواده‌هایی که دارای مشکل هستند را متناسب با هر دستگاه به مدیران دستگاه‌ها معرفی می کند و مدیران دستگاه‌ها به این مشکلات رسیدگی می کنند و در صورت تأکید مدیران به ملاقات حضوری با خانواده شرایط ملاقات چهره به چهره توسط کمیته امداد با رعایت تمامی موارد بهداشتی فراهم می شود.

وی افزود: با پیشنهاد معاونت سیاسی و امنیتی استانداری مرکزی همچنین مدیران با حضور در استانداری مرکزی به صورت مکالمه تلفنی و یا تصویری باآنها ارتباط گرفته و به مشکلات مددجویان به صورت غیر حضوری رسیدگی می کنند.

بهرامی بیان کرد: کمک به آزادی ۱۹۰ نفر از زندانیان نیازمند با جرائم غیر عمد، جمع آوری کمک برای مردم مظلوم فلسطین و جمع آوری زکات فطریه مردم در روز عید سعید فطر از دیگر برنامه‌های کمیته امداد در ماه مبارک رمضان است.

سرپرست کمیته امداد استان اضافه کرد: خیران و نیکوکاران می توانند با شماره گیری#۱*۸۸۷۷*و انتخاب استان مرکزی کمک‌های خود را به صورت غیر حضوری واریز کنند.

انتهای پیام‎‌

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.