[ad_1]

ایسنا/کرمانشاه رئیس یگان حفاظت میراث فرهنگی استان کرمانشاه از افزایش 54 درصدی کشفیات اشیاء تاریخی در کرمانشاه طی سه ماهه امسال خبر داد.

سرهنگ ابوالقاسم ایمان پور در گفت و گو با ایسنا، بااشاره به افزایش 54 درصدی کشفیات اشیاء تاریخی در استان، اظهارکرد: از ابتدای امسال تا پایان خرداد حدود 239 قلم اشیاء تاریخی در استان کشف و ضبط شد.

وی از دستگیری تعدادی حفار غیرمجاز هم در این رابطه خبرداد و گفت: باتوجه به نقش دلالان در خرید و فروش اشیاء تاریخی و انتقال این میراث کهن به خارج از استان، با انجام کارهای اطلاعاتی اقدام به شناسایی و دستگیری آنها می‌کنیم که در این راستا از ابتدای امسال دو دلال را دستگیر و تحویل مراجع قضایی استان داده‌ایم.

رئیس یگان حفاظت میراث فرهنگی استان در ادامه به نقش مهم گزارشات مردمی در کشف و ضبط اشیاء تاریخی اشاره کرد و گفت: حدود 30 تا 35 درصد از کشفیات آثار تاریخی از طریق گزارشات مردمی و انجمن‌های میراثی انجام می‌گیرد و مابقی هم از طریق گشت‌زنی نیروهای یگان حفاظت است.

وی حفاظت مردم از میراث‌ فرهنگی استان را ستودنی دانست و تصریح کرد: مواریث فرهنگی موجود در استان از گذشتگان ما بجای مانده و متعلق به خود مردم است، لذا مردم هم با آگاهی از این موضوع  در حفظ این مواریث تلاش‌ زیادی دارند.

ایمان پور با تاکید براینکه فرهنگ حفاظت از آثار تاریخی در همه روستاهای کرمانشاه درحال نهادینه شدن است، اعلام کرد: از سنوات گذشته انجمن‌هایی تحت عنوان انجمن میراث فرهنگی در روستاهای استان شکل گرفته که اعضای شورا، معتمدین و بزرگان روستا با کارت‌هایی که برایشان صادر می‌شود، با ما در حفاظت از آثار تاریخی همکاری می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: هرچند به دلیل سیاست‌هایی که از حدود دو دهه پیش اتخاذ شد، اکنون با کمبود نیروی انسانی مواجه‌ایم، اما با کمک همین انجمن‌های میراثی و مردم جزو استان‌های برتر کشور در حفاظت از آثار تاریخی هستیم.

انتهای پیام   

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *