[ad_1]

ایسنا/گیلان رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور، از افزایش ۵۶ درصدی قیمت خرید تضمینی پیله تر ابریشم توسط شورای اقتصاد خبر داد و گفت: امسال ۱۹ شعبه توزیع تخم نوغان داریم.

عدیل سروی زرگر در جلسه اقتصاد مقاومتی و جهش تولید که در استانداری گیلان برگزار شد، با بیان اینکه سال ۹۸ بالاترین میزان تولید پیله تر ابریشم طی ۱۰ سال گذشته را داشتیم، اظهار کرد: استان گیلان ظرفیت بسیار زیادی در بخش توسعه نوغانداری دارد.

وی با اشاره به مشارکت ۱۱ استان در صنعت نوغانداری و ابریشم، افزود: سابقه صنعت نوغانداری نشان می دهد که گیلان نیازمند توجه ویژه است، زیرا در حال حاضر در تولید نیمی از ابریشم کشور نقش دارد.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور، از تولید یک میلیون و ۲۱۵ هزار اصله نهال توت در سال ۹۸ خبر داد و عنوان کرد: ۲۲۰ واحد ابریشم کشی خانگی به منظور استفاده از ارزش افزوده داریم لذا احداث واحدهای ابریشم کشی ضروری است و تاکنون ۵۰۰۰ نفر از افراد متقاضی ایجاد این واحدها را شناسایی کردیم.

سروی زرگر، پروژه اقتصاد مقاومتی مرکز توسعه نوغانداری را در بخش پرورش کرم ابریشم دانست و تصریح کرد: برگزاری دوره های آموزشی و توانمندسازی بهره برداران و کارشناسان برای ۴۴۰۵ نفر و ایجاد شبکه مراقبت فعال و کنترل بیماری های کرم ابریشم از طریق اجرای ضد عفونی جایگاه های پرورش کرم با همکاری دامپزشکی انجام شده است.

وی از توسعه شبکه توزیع تخم نوغان خبر داد و یادآور شد: از ۱۰ شعبه به ۱۸ شعبه توزیع تخم نوغان رسیدیم و امسال ۱۹ شعبه داریم.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور، با اشاره به اجرای پروژه پرورش پاییزه کرم ابریشم با هدف اقتصادی کردن تولید بعد از ۲۳ سال در گیلان، بیان کرد: ۵۷ نوغاندار داریم و نیاز به ۱۱ هزار و ۴۵ جعبه تخم نوغان را به ۱۳ هزار و ۸۸۰ جعبه افزایش دادیم که معادل ۲۵ درصد است.

سروی زرگر، از افزایش تعداد خانوارهای بهره بردار از ۷۳۱۰ خانوار به ۹۰۹۴ خانوار خبر داد و اضافه کرد: در تولید پیله تر ابریشم گیلان از ۴۰۷ تن از سال ۹۷ به ۴۸۳ تن در سال ۹۸ رسیدیم.

وی برگ درخت توت را ماده غذایی اصلی پرورش کرم ابریشم دانست و خاطرنشان کرد: تامین نهال توت و توزیع آن در بین نوغانداران حائز اهمیت خاصی است تا به پایداری و رونق تولید در صنعت نوغانداری برسیم.

رئیس مرکز توسعه نوغانداری کشور، از افزایش ۵۶ درصدی قیمت خرید تضمینی پیله تر ابریشم توسط شورای اقتصاد خبر داد و اظهار کرد: یک میلیون و ۴۰۰ هزار قلمه نهال اصلاح شده توت تولید کردیم. همچنین ۸۰۰ هزار قلمه آماده عملیات کاشت است و ۴۰۰ هزار قلمه تا پایان سال محقق می شود.

عظیم مدبری، سرپرست اداره کل شیلات گیلان نیز، پروژه تولید و پرورش ماهی در قفس را یکی از پروژه های مهم شیلات دانست و عنوان کرد: عدم وجود زیرساخت های مناسب برای پشتیبانی تولید یکی از عوامل کندی روند اجرای این پروژه است.

وی از تخصیص اعتیار چهار میلیارد تومانی برای توسعه زیرساخت های پرورش ماهی در قفس استان خبر داد و متذکر شد: اولین سایت پشتیبان استان در ضلع شرقی اسکله کیاشهر احداث خواهد شد.

سرپرست شیلات گیلان، با اشاره به ظرفیت تولید ۳۰ هزار تنی در قالب پروژه پرورش ماهی در قفس، اضافه کرد: ۱۲ قفس در دریا داریم و طی آذر و بهمن گذشته، ۴۶ هزار و ۵۰۰ قطعه بچه ماهی وارد این قفس ها شد و اکنون به میانگین وزنی ۹۰۰ گرم رسیده اند.

مدبری، با بیان اینکه سال گذشته تولید ۵۰۰ تن ماهی در قفس پیش بینی شده بود، خاطرنشان کرد: به واسطه برف و کولاک شدید بهمن ماه تعدادی از قفس ها دچار آسیب دیدگی شده و از چرخه تولید خارج شدند لذا میزان تولید به ۱۵۰ تن رسید.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.