[ad_1]

ایسنا/خوزستان رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار خوزستان با بیان اینکه روز به روز شکاف میان دستمزد کارگران و هزینه‌های زندگی آن‌ها بیشتر می‌شود، گفت: افزایش حقوق کارگران در حالی که تورم کنترل نشود، بی‌فایده است.

هوشنگ درویش در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور، همین که کارفرما حقوق و مزایای مصوب شده توسط شورای عالی کار را به کارگران بدهد باید خدا را شکر کرد.

وی با اشاره به اینکه شرایط زندگی کارگران روز به روز سخت‌تر می‌شود، افزود: راهی جز این نیست که کارگران در شرایط کنونی اقتصاد، این وضعیت را بپذیرند.

بسیاری از کارگران چندین ماه حقوق معوق دارند

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار خوزستان تصریح کرد: بسیاری از کارخانه‌ها و بخش‌های دیگری که به کارگران حقوق می‌دهند، در پرداخت همین حداقل حقوق و مزایای کارگران مانده‌اند و بسیاری از آن‌ها چندین ماه حقوق معوق دارند که باید به کارگران پرداخت کنند.

درویش گفت: با بالا رفتن تورم و به تبع آن افزایش قیمت محصولات در بازار، پرداخت حقوق به موقع به کارگران بسیار دشوار شده است و اینکه جایی سر ماه به موقع حقوق کارگران خود را بدهد، بسیار خوب است.

شکاف میان دستمزد و هزینه زندگی کارگران روز به روز بیشتر می‌شود

وی افزود: اگر کارفرما مصوبه‌هایی که شورای عالی کار در خصوص حقوق و مزایای کارگران دارد را به موقع پرداخت کند، کارگران می‌توانند با این حداقل‌ها روزگار خود را به هر شکلی شده بگذرانند اما شرایط اقتصادی کنونی، نه تنها زندگی را برای کارگران دشوار کرده بلکه کارفرمایان نیز با توجه به این وضعیت دچار مشکلات فراوانی به ویژه در بحث پرداخت به موقع حقوق کارگران هستند.

این فعال کارگری گفت: افزایش قیمت همه محصولات در بازار شرایطی به وجود آورده که روز به روز شکاف میان دستمزد کارگران و هزینه‌های زندگی آن‌ها بیشتر و زندگی برای خانواده‌های کارگری بسیار دشوار می‌شود.

دولت باید تورم را مهار کند

درویش با بیان اینکه دولت باید تورم را مهار کند تا قیمت‌ها روز به روز افزایش نیابند، افزود: افزایش حقوق کارگران در حالی که تورم کنترل نشود، بی‌فایده است زیرا با بالا رفتن دستمزد کارگران، قیمت دیگر محصولات نیز بالا می‌رود و شکافی که میان هزینه‌های زندگی کارگر و دستمزد او وجود دارد یا بیشتر می‌شود و یا از بین نمی‌رود.

وی بیان کرد: مشکلات کارگران، ریشه در مشکلات اقتصادی دارد و اگر مشکلات اقتصادی کشور به صورت ریشه‌ای حل شود و تورم نیز کنترل شود، کارگران می‌توانند با همین حقوق و مزایایی که برای آن‌ها مصوب شده است زندگی کنند.

زندگی همه کارگران زیر خط فقر است

رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار خوزستان گفت: با توجه به وضعیت قیمت محصولات در بازار، فشار اقتصادی بسیار زیادی روی کارگران است. برای مثال در یک خانواده سه نفره اگر سرپرست خانوار ابتدای ماه ۵ میلیون تومان حقوق دریافت کند، زندگی با این حقوق تا آخر ماه بسیار دشوار است.

درویش با بیان اینکه همه کارگران زیر خط فقر زندگی می‌کنند، عنوان کرد: سبد معیشت خانوار کارگری شامل ۳۵۰ قلم کالا است اما این سبد به ۳۵ قلم کاهش یافته و تنها شامل کالاهای بسیار ضروری مورد نیاز یک خانواده است و حقوق کارگران نیز بر این اساس تنظیم می‌شود.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *