[ad_1]

ایسنا/خراسان رضوی استاد روانشناسی مرکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاددانشگاهی کاشمر گفت: افکار اضطراب برانگیز از کرونا موجب بروز اختلالات وسواسی در افراد به‌خصوص کودکان می‎شود.

احمد اکبری در گفت و گو با ایسنا، افزود: اگرچه این روزها بیماری کرونا ورد زبان مردم کوچه و بازار و پدر و مادرها شده است، اما از سویی کمک به حساس شدن مردم در خصوص رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و افزایش سطح بهداشت فردی و اجتماعی موجب شده میزان اضطراب و ترس از بیماری به میزان قابل ‌توجهی سلامت روانی را تحت‌تأثیر قرار دهد.

وی مطرح کرد: افکار اضطراب برانگیز موجب بروز اختلالات وسواسی در افراد به‌خصوص کودکان می‎شود، طول دوره شیوع بیماری، وسعت و همه‌گیری آن افزایش پیدا می‌کند و رسانه‌ها، افراد جامعه و خانواده‌ها اطلاعات تایید نشده در این خصوص را در حضور کودکان به‌ صورت هیجانی و احساسی به اشتراک می‌گذارند و توجه بیش‌ازحد کودکان را به این فشار روحی و روانی برانگیخته و آنها را از دنیای جذاب کودکانه دور می‎کنند.

اکبری عنوان کرد: به میزانی که نشاط و شادابی از کودکان فاصله بگیرد ترس و دلهره ناشی از اطلاعات غیرضروری و بعضا غیرعلمی لذت و شادابی زندگی کودکان را کاهش می‌دهد، در واقع دلیل اصلی اضطراب کودکان نگرانی از وقوع اتفاقی ناگوار است.

این استاد روانشناسی مرکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاددانشگاهی کاشمر تاکید کرد: دلواپسی کودکان و عدم تسلط بر افکار یک فاجعه به‌شدت خطرناک است، به‌ خصوص که شبکه‌های اجتماعی مانند گروه‌های تلگرامی و فیس‌بوک به آن دامن می‌زند.

وی اضافه کرد: استمرار این شرایط بستر ابتلا به اختلال وسواس فکری و عملی را افزایش می‌دهد، به این صورت که افکار مزاحم در خصوص انجام کارها به‌ دفعات و البته به اجبار کار را سخت‌تر می‌کند و ممکن است، انسان را از پا بیندازد به ‌ویژه آنکه در شرایط فاصله‌گذاری اجتماعی حمایت عاطفی از اطرافیان نسبت به قبل کاهش پیداکرده و دگرهراسی به‌خصوص زمانی که علائمی از بیماری در دیگران وجود دارد و یا با مشاهده نمادهایی مانند ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی در اطراف کودک، افزایش می‎یابد.

اکبری خاطرنشان کرد: چنانچه این علائم در کودکان مشاهده شود، می‌تواند علامتی از وجود اضطراب باشد، زمانی که تغییرات خُلقی مانند پرخاشگری یا تغییر در الگوی خواب کودک و یا علائم جسمانی مانند دل‌درد یا سردرد مشاهد شد و پیامدهای اضطراب پدیدار گشت، در این حالت میزان توجه به اطراف کاهش ‌یافته و حتی انجام وظایف روزانه با مشکل مواجه می‌شود و گاهی نیز در خواب کودک با کابوس‌های شبانه مواجه می‌شود.

این استاد روانشناسی مرکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاددانشگاهی کاشمر افزود: در این مواقع باید والدین با کودک خود حرف بزنند و به حرف‌های کودک گوش دهند، والدین به‌ جای دلهره و ترس بهتر است صبور باشند و فضای آرام و قابل‌اعتمادی را برای کودک فراهم کنند، مثلا باهم فیلم تماشا کنند و کمتر از ناراحتی و نگرانی‌های خود در حضور کودکان صحبت کرده و بیشتر بر نکات مثبت تمرکز داشته باشند.

وی بیان کرد: والدین باید رفتار شجاعانه کودکان را تشویق کرده و به شکلی برنامه‌ریزی کنند تا خواب مناسب برای کودکان وجود داشته باشد و در صورت امکان، تمرینات آرام‌بخش مانند نفس عمیق کشیدن انجام دهند.

اکبری خاطرنشان کرد: برخی تفاوت‌های فردی مثل جنسیت یا سن کودکان میزان تأثیرپذیری شرایط مذکور را تحت تأثیر قرار می‌دهد و درجات مختلفی از گرفتاری‌ها را موجب می‌شود، البته از این نکته نیز نباید غافل شد که برخی کودکان در خانواده‌های دشوار و گرفتار زندگی می‌کنند به همین جهت آمادگی بیشتری برای بروز اختلال را دارا هستند.

این استاد روانشناسی مرکز آموزش عالی علمی کاربردی جهاددانشگاهی کاشمر اظهار کرد: با توجه به اینکه جلوگیری از انتشار نگرانی در خصوص بیماری کرونا بیشتر از جلوگیری انتشار ویروس کرونا مؤثر است، باید کمتر در حضور بچه‌ها در این خصوص صحبت‌های غیرعلمی را تکرار کرد و سعی شود در حضور اعضاء خانواده به ‌خصوص کودکان با صدای بلند نگرانی‌هایمان را بیان نکنیم.

وی تاکید کرد: نباید اجازه داد فضای مفرح و شاد کودکان به خاطر ویروس کرونا جای خود را به نگرانی‌های بیش‌ از حد و مقررات عجیب و غریب بدهد. مطالعه خواندن کتاب‌های مفید، تماشای تلویزیون و فیلم‌های بانشاط، بازی‌های سرگرم‌کننده، تفریحات سالم و هیجانات مثبت در این روزها به ‌اندازه مصرف موادغذایی می‌تواند کودکان را در برابر احتمال بیماری مقاوم‌تر سازد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *