[ad_1]

ایسنا/کردستان معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه استان کردستان دو درصد بیماران ام‌اس کشور را دارد، گفت: در کردستان یک هزار و ۶۱۵ نفر مبتلا به ام اس هستند.

صدیق جدیدالاسلامی امروز(۱۴خرداد) در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در حال حاضر ۲ درصد از شمار مبتلایان به ام اس در کل کشور به استان کردستان اختصاص دارد .

وی تعداد بیماران  مبتلا به ام اس در کشور را ۷۸ هزار نفر عنوان کرد و گفت: این تعداد در استان کردستان یک هزار و ۶۱۵ نفر است که از این تعداد یک هزارو ۱۶۴ نفر زن و ۴۶۵ نفر مرد هستند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان تعداد بیماران کمتر از ۳۰ سال مبتلا به ام اس در استان را ۳۴۰ نفر برشمرد و گفت: بیماران بالای ۳۰ سال ۱۲۷۵ نفر هستند.

 جدیدالاسلامی به مهمترین اقدامات دانشگاه علوم پزشکی کردستان برای بیماران ام اس اشاره کرد و افزود: در منطقه غرب کشور، استان کردستان تنها استانی است که تمام بیماران ام اس در شهر محل سکونت خود خدمات دارویی و درمانی دریافت می کنند.

 وی بیان کرد: در تمام شهرستان‌های استان داروخانه توزیع کننده داروهای بیماران خاص ملزم به تهیه و توزیع داروهای اختصاصی بیماران ام اس بوده و بیماران با تشکیل حواله الکترونیک در واحد بیماران خاص معاونت درمان داروهای مورد حمایت دانشگاه شامل برندهای ایرانی و تولید داخل به صورت خوراکی و تزریقی را به صورت رایگان دریافت می کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان عنوان کرد: مرکز جامع ام اس در بیمارستان توحید با نیروهای درمانی و فضای فیزیکی مجزا و چهار اتاق مجهز جهت تزریق داروهای سرپایی بیماران ام اس با هماهنگی انجام ویزیت‌های تخصصی و مشاوره ایی، هماهنگی ارجاع بیمار برای دریافت خدمات توانبخشی رایگان در سال ۹۸ احداث شده است. 

 جدیدالاسلامی ذکر کرد: انجام تمامی آزمایشات، ویزیت‌های تخصصی و فوق تخصصی، مشاوره‌های تغذیه و روانشناسی، خدمات توانبخشی اعم از فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتار درمانی، پلاسما فرزیس و پالس تراپی مورد نیاز بیماران در مراکز درمانی تابعه دانشگاه و در صورت نبود خدمات مذکور در دانشگاه با خرید خدمت از بخش‌های خصوصی و سازمان هلال احمر،  بیماران به صورت رایگان خدمات مذکور را دریافت می کنیم. 

وی با اشاره به ارائه خدمات دندانپزشکی رایگان به بیماران در واحد دندانپزشکی بیماران خاص تصریح کرد: هر بیمار مبتلا به ام اس در هر سال مبلغ پنج میلیون ریال خدمات دندانپزشکی رایگان از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه دریافت می‌کند. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان بیان کرد: در مرکز ام آر ای شهید چمران سنندج، امام خمینی(ره) سقز، بوعلی مریوان، به صورت یک بار در سال خدمات با و بدون تزریق رایگان به بیماران ام اس ارائه می‌دهیم.

 جدیدالاسلامی با اشاره به برگزاری کمیته تخصصی ام اس در بیمارستان توحید با هدف بررسی وضعیت بالینی بیمارانی که نیازمند دریافت داروهای خط دوم و سوم بوده است، خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۹ کمیتۀ تخصصی با حضور سه متخصص مغز و اعصاب با حضور بیماران انجام شد.

 وی در پایان از ارائه خدمات بستری رایگان به بیماران در مراکز درمانی تابعه دانشگاه به مبلغ ۱۰ میلیون ریال در سال خبر داد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *