آیا در هوای بارانی و مه آلود برای رانندگی آمادگی دارید؟

راننده ای که آینده نگر است همیشه باید برای رانندگی در جاده‌های کوهستانی که احتمال بروز باران و مه در آنها وجود دارد باید از قبل پیش بینی های لازم را انجام دهد و تجهیزات خودروی خود را بررسی کرد. با هم بخشی از لوازم ضروری خودرو برای رانندگی در جاده های بارانی و مه آلود را بررسی می کنیم.

1. چک کردن لاستیک های خودرو

عموماً جاده های کشور از آسفالت مرغوبی برخوردار نیست و رانندگی در این جاده ها مستلزم احتیاط فراوانی است، اغلب ما تجربه رانندگی در جاده های خراب را داشته ایم، حرکت دراین جاده ها فرسایش لاستیک را افزایش می دهد و موجب ساییدگی و از بین رفتن آج لاستیک و همین طور خساراتی به رینگ و کمک فنرهای خودرو خواهد زد. قبل از هر چیزی بهتر است برای جلوگیری از لغزش در جاده های بارانی و برفی، شیارها و آج لاستیک های خود را چک کنید چرا که اگر آج لاستیک کم و نامناسب باشد باعث کاهش چسبندگی لاستیک به سطح زمین شده و در نتیجه امکان سُر خوردن خودرو را بسیار افرایش می‌دهد.

2. بررسی وضعیت روغن ترمز و لنت‌ها

یکی از علل اصلی حوادث رانندگی در هوای بارانی معایب فنی خودرو است، بهتر است قبل از هر سفر نگاهی به وضعیت روغن ترمز خودرو خود بیاندازید تا از یک تصادف وحشتناک نجات پیدا کنید، اگر مدت هاست که روغن ترمز خودرو خود را تعویض نکرده اید حتما اقدام به تعویض آن کنید و یک بطری روغن ترمز اضافه هم در خودرو داشته باشید تا در صورت کم شدن، مخزن آن را پر کنید.

بررسی لنت ترمز و همین طور روغن ترمز قبل از رانندگی نیز بسیار مهم است، شما در شرایط مه آلود ناخودآگاه با کوچکترین احساس خطری ترمز می کنید، برای این ترمزها مکرر در این شرایط جوی باید از قبل برنامه ریزی کرده و از عملکرد صحیح آنها اطمینان حاصل نمایید.

 

3. چک کردن سیستم برف پاک کن خودرو

در فصل بارندگی مهم ترین بخش خودرو که باید همیشه سالم و دقیق عمل کند برف پاک کن‌ها هستند. توصیه می شود حتماً قبل از شروع فصل بارندگی، از سلامت موتورهای برف پاک کن و تیغه ها اطمینان حاصل کنید. ممکن است برف پاک کن ها در تابستان بر اثر شدت تابش نور مستقیم خورشید، خاصیت خود را دست داده باشند. بهتر است در فصل تابستان از محافظ برف پاک کن استفاده کنید تا در فصل سرما برای استفاده از آنها دچار مشکل نشوید.

اگر برف پاک کن ها مشکل داشته باشند در اثر ساییدگی بروی شیشه خودرو خط و خش ایجاد خواهند کرد و وظیفه پاک کردن آب از شیشه را به درستی ایفا نخواهند کرد. بنابراین به صورت منظم تیغه های برف پاک کن خودرو خود را بررسی کرده و در صورت نیاز نسبت به تعویض آنها اقدام کنید.

4. به جای آب، از مایع تمیز کننده شیشه استفاده کنید!

بعد از بارش باران سطح جاده ها پوشیده از آبی کثیف خواهد شد، با حرکت خودروها در جاده این آب های کثیف بر روی شیشه جلوی خودروهای در حال حرکت پاشیده می شوند، برای تمیز کردن شیشه خودرو از این آلودگی بهتر است همیشه مایع تمیز کننده شیشه، داخل مخزن آب پاش خودرو آماده باشد، این مایع‌ها به دلیل قدرت تمیز کنندگی بالا و خاصیت ضد رسوبی که دارند در مواقع کثیفی شیشه برای بیشتر کردن قدرت دید راننده بسیار مفید و حیاتی خواهد بود و باعث جلوگیری از ایجاد رسوب داخل شلنگ های آب پاش برف پاک کن می شود.

5. از سالم بودن روشنایی چراغ های جلو و عقب اطمینان حاصل کنید.

برخی از جاده های کشور در شب مشکل روشنایی دارند و در هوای بارانی روشنایی چراغ های جلو و عقب خودروی شما بسیار اهمیت دارند، بهتر است همیشه آنها را تمیز نگه دارید و قبل از رانندگی، از سلامت نور آنها اطمینان حاصل نمایید، بخصوص چراغ های عقب خودرو که روشنایی آنها در هر زمانی، راننده پشت سر را از ترمز کردن و توقف خودروی شما آگاه می سازد. افزایش قدرت دید در جاده های مه آلود مهمترین بخش رانندگی است، روشن کردن نور بالا به شدت دید شما را نسبت به جاده کاهش می دهد، بهتر است قبل از رانندگی چراغ های مه شکن خودروی خود را چک کنید و از سلامت آنها مطمئن شوید.

سایت  تاپیک کالا  انواع لامپ‌های خودرو را متناسب با ماشین شما معرفی می‌کند 
شما می‌توانید جهت مشاوره رایگان  در مورد لامپ متناسب با ماشین خود اینجا کلیک کنید.

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *