[ad_1]

انجمن علمی صنایع دانشگاه‌های خواجه نصیر، خوارزمی و علم و صنعت دوره آموزشی « HSE سلامت ایمنی و محیط زیست» را برگزار می‌کنند.

به گزارش باشگاه دانشجویان ایسنا، مخفف کلمات Healt (بهداشت)، Safety  (ایمنی) و Environment (محیط زیست) است که متولی و عهده دار کلیه مسائل مربوط به بهداشت کار، صنعتی و محیط، ایمنی و آتش نشانی و محیط زیست است.

 این واژه‌ به تازگی و در چند سال اخیر وارد ادبیات صنعتی در ایران شده‌ است شاید برای نخستین بار این واژه در سال‌های آغازین دهه ۸۰ و در مجموعه شرکت ملی نفت و پس از آن به تدریج در سایر ارکان وزارت نفت مورد استفاده قرار گرفت و امروز با گذشت چند سال از آن، در بیشتر صنایع کشور به یکی از بحث‌ها و ملاحظات اصلی تبدیل شده است.

 HSE  مفهومی است که نه تنها به صنعت خاصی اختصاص ندارد بلکه در تمامی شئون زندگی چه در بعد فردی، چه در بعد اجتماعی و چه‌ در بعد صنعتی ساری است. امروزه در کشورهای پیشرو در این مباحث مفاهیم HSE در منازل، مدارس، دانشگاه‌ها و بسیاری دیگر از اماکن عمومی و خصوصی کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد، در بعد صنعتی نیز از صنایع نفت، گاز و پتروشیمی که به نوعی آغازگر این حرکت بوده‌اند گرفته تا صنایع خودرو سازی، صنایع نیروگاهی، صنعت سیمان، صنعت آهن و فولاد، صنایع هسته‌ای و تقریبا همه‌ی صنایع پی به اهمیت و جایگاه این مفهوم برده‌اند و در حال حاضر یا نظام مدیریت HSE را مستقر نموده‌اند یا در حال استقرار این نظام هستند.

همچنین مفهوم HSE یک مفهوم عام و میان رشته‌ای است و هم اکنون طیف وسیعی از رشته‌های مختلف چون مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی برق، مهندسی مکانیک و … درگیر در این مفهوم‌اند و متخصصان این رشته‌ها به عنوان کارشناسان HSE در زمینه‌های تخصصی مربوط مشغول به کارند. لذا شناخت و آشنایی با مفاهیم و اصول HSE یکی از ملزومات نیروهای متخصص است که بر همین اساس بخش عمده‌ای از آموزش‌های بدو استخدام در شرکت‌های معتبر صنعتی نیز به همین موضوع اختصاص دارد.

«آشنایی با مفاهیم و واژگان HSE»، «مروری بر مدل سیستم مدیریت HSE»، «تشریح الزامات سیستم مدیریت HSE»، «مدیریت ریسک  و مدیریت تغییر در سیستم مدیریت HSE»، «ایمنی کار در ارتفاع»، «ایمنی برق»، «آشنایی با MSDS»، «آشنایی با مکانیزم صدور مجوز کار PTW»، «شناسایی و ارزیابی ریسک ها و مخاطرات»، «واکنش در شرایط اضطراری» و«گزارش نویسی حادثه» از جمله مباحث و سرفصل هایی است که در این دوره آموزش داده می شود.

 دوره آموزشی «سلامت ایمنی و محیط زیست HSE » با تدریس دکتر وحید رهنما (مدرس دوره های HSE در دانشگاه‌های امیرکبیر، خواجه نصیر، صنعتی ارومیه)، از روز پنجشنبه ۲۰ الی ۲۸ شهریور و از ساعت ۱۶ الی ۲۰، طی چهار جلسه به مدت ۱۶ ساعت، به صورت مجازی و در بستر اینترنت برگزار می شود.

علاقمندان جهت ثبت‌نام و مشاهده توضیحات کامل می توانند به آدرس http://evand.com/events/summercourse  مراجعه کنند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

You might also enjoy:

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *